+A A -A

531 Yıllık Sultan II. Beyazıt Camii ve Külliyesinde Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

-A A +A

  Sultan II. Beyazıt Camii ve Külliyesi

           Şehzade Bayezid’in Osmanlı tahtına geçtikten sonra Amasya’ya yaptırdığı cami olması yönüyle değer taşımaktadır. 1481 yılında başlanan(1) Külliye inşaatı 1485 yılında tamamlanmıştır.

           Caminin yapımını bizzat Amasya Valisi Şehzade Ahmed takip etmiştir.

           Mimarı, Küçük Sami olarak bilinen Şemseddin Ahmed Şamice’dir. Bazı kaynaklarda ise mimarı Hayreddin olarak kaydedilmiştir.

           Eser cami, medrese, imaret ve şadırvandan ibaret bir külliyedir.  Bütün külliyeyi büyük bir avlu çevrelemektedir. Külliyeye 4 büyük ve 2 küçük kapı ile geçilir.

           Bursa üslûbu ile klasik üslûp arasında Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

           Kesme taştandır. Amasya camilerinin çoğunda olduğu gibi ters “T” plânlıdır. Orta eksen üzerindeki iki kare mekân gayet büyük ölçüde tutulmuş olup, her ikisi birbirinden büyük bir kemerle ayrılmakta ve yan mekânlarla da gene kemerlerle meydana getirilmiş olan açıklıklar sayesinde irtibat halinde bulunmaktadır.

           Orta eksendeki her iki kubbenin de kasnaklarında sıra ile pencereler açılmıştır.  Beyaz mermerden sade fakat zarif görünüşlü mihrabın niş köşelerindeki sütuncuklarda ve mihrap üzerinde, kırmızı mermer kullanılarak ayrı bir güzellik kazandırılmıştır.

           Mihrabın solunda kıble duvarına bitişik mermer minber iç mimarinin heybetini artırmaktadır. Kuzeydeki son cemaat yeri 6 beyaz mermer yuvarlak sütun üzerine oturan 5 sivri kemerin taşıdığı 5 kubbeyle örtülüdür. Son cemaat yerinin orta bölümü nihayetinde caminin beden duvarlarından ileri doğru çıkmış cümle kapısına geçilmektedir. Kapı nişinin üzeri zengin stalaktitlerle yukarı doğru kademeli bir şekilde daralarak yükselir.(2)

           Kubbe içi pencere kemerlerinin üzeri zengin kalem işleriyle süslüdür. Pencere kepenkleri ve kapakları ahşap sanatının oyma tekniği ile süslüdür.  Caminin giriş kapısı yay kemerli ve yeşil breç mermer şöveli olup kemer üzerinde üç ayrı mermer panoda Hattat Ali bin Mecid tarafından yazılan inşa kitabesi yer almaktadır. (3)

 

                Kaynaklar:

(1)  Hüseyin Hüsameddin, Amasya Tarihi c.1,sh.102

(2) Türkiye’de Vakıf Abideler ve Eski Eserler; Vakıflar Gen. Müd. Yay. Ankara, s.218

  -Ali Cengizkan – N.Müge Soğancı; Bir Kent Mekanında Diyalektik Bakışlar Arredamento – s.79

(3) Mehmet Tektaş, Sultan II. Bayezid Camii’nin Kitabesi Kimin Eseridir? Yeşilırmak Gazetesi 10 Mart 1987

 

1 yorum var.

Sayın hocamız/yazarımızın Amasya'mız ile ilgili ve çeşitli konularda bizleri bilgilendirmesi, birikiminden faydalanan biz okurları da memnun etmektedir..

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 22.03.2018 - 20:09 -1,231-
Bu sayfayı paylaşın :