+A A -A

Afrin için geri sayım

-A A +A

Geçen ekim ayı başında, biz Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la birlikte İran’dan dönüş yolunda iken, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib için Suriye topraklarına yeniden ayak basması, artık an meselesi haline gelmişti bile.

Uçakta bu meseleleri konuşurken Cumhurbaşkanı, “İçeride biz olacağız, dışarıda Rusya” biçiminde bir açıklama yaptı.

Araya girip, “Yani Suriye’ye girilmeyecek mi?  “Biz içeride olacağız, Ruslar dışarıda” sözünü biraz daha açar mısınız?”diye sordum.

Erdoğan, önce “Yok öyle değil” deyip konuyu açmak istedi, “Tabii, bu işin devamında Afrin de var” diye bir cümle sarf etti.

Sonra, önceden detaylarını paylaşması halinde bunun yapılacak operasyona zarar vereceğini düşünerek daha fazlasını söylemekten vazgeçti, “Dur şimdi oraları karıştırmayalım”deyip konuyu kapattı.

Tabii, vakti geldiğinde yeniden açmak üzere…

BİR HAFTAYA KALMAZ…

Cumhurbaşkanı önceki gün, Afrin meselesine bu defa tarih vererek daldı.

“Ordu kurduklarını sandıkları çapulcuları bir haftayı bulmaz nasıl darmadağın edeceğimizi görecekler” dedi.

“Afrin’de teröristler teslim olmazsa orayı başlarına yıkacağız.

Münbiç’te sözler yerine getirilmezse kendi göbeğimizi keseceğiz.

El Bab’a kadar 3 bin DEAŞ’lıyı imha etmiştik. 3 bin teröristi daha imha ederiz” dedi.

Erdoğan, dün partisinin Tokat kongresinde konuyu yeniden bu bağlama getirip şu cümleyi kurdu:

“Önümüzdeki günlerde Fırat Kalkanı ile başladığımız güney sınırlarımızı terör örgütlerinden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz”.  Demek ki artık gemiler yakılmış durumda.

Demek ki artık, Türk Silahlı Kuvvetleri için Afrin yolu geri dönülmez bir şekilde açılmış oldu.

AFRİN’E GİDEN YOL NASIL AÇILDI?

Sözün burasında, geçen hafta içinde buluşup üç saat boyunca sohbet ettiğimiz, yenilerde, yani Ağustos ayında emekli olmuş bir Kuvvet Komutanının Suriye bağlamında dile getirdiği birkaç meseleyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sohbetin Suriye bağlamıyla ilgili küçük bir özet:

-İdlib’in hemen yanında Rusların Hmeymim üssü var. Gelip buraya yerleştiler, S400 sistemini de kurdular ve bu üssü tehdit edecek bir şey görmek istemiyorlar.

-Bu üssü en fazla İdlib’de bulunan Nusra unsurlarının tehdit ettiğini düşünüyorlar. O nedenle bu örgütün buradan uzaklaşmasını istiyorlar.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusunda yer alan Kamışlı, Tel Abyad gibi bölgelere de operasyon yapılabileceğini söylemesini siyasi pozisyonun gösterilmesi bakımından çok önemli ve değerli buluyorum.

(Bu sohbetin en fazla dikkat çekici kısmı, başka bir konuyla ilgili ve başka bir yazı konusu olduğu için o konuyu başka bir yazıya bırakıp Suriye bağlamıyla devam ediyorum.)

Devamı için tıklayınız...

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 15.01.2018 - 11:08 -726-
Bu sayfayı paylaşın :