+A A -A

Bayramda ; ufkumuz, gözümüz ve günlümüz açıldı

-A A +A

Bayramlarda yapılacakların  ön önemlilerinden birisi de  sılay-ı rahim etmek,büyükleri, eş  ve dostları ziyaret etmektir.Büyüklerin yanına gitmek, onları onare  eder.Onları sevindirir.Gidemeyenlerin yanına  gitmektir bu.

Bayramda memlekete gitmenin yani sılayı rahim etmenin şahsa ait özellikleri ve hikmetleri de vardır.

İnancımızca; sılay-ı rahimin, ömrü uzatan, bereketi artıran ve fakirliği uzaklaştıran bir hali de vardır.

Bayramda biz de memlekete  gittik.Anam ve babam şükür ki sağ.Onları ziyaret  ettik. Onlar eskiden, gençken, Çaykenarı  köyünde otururlardı.Bizler ve kardeşlerim okuduk.Önceleri her birimiz ayrı ayrı yerlere geldik.Yaşlandıklarında babam ile anam da kardeşlerin yanına Fethiye’ye geçtiler.Şimdi orada oturuyorlar.Babam 90 yaşında.1928 doğumlu. Anam da ondan 5 yaş kadar küçük. Yaylalarda koyun gütümekle geçmiş ömürleri. Sonra yerleşmişler köye, ziraatle uğraşmışlar. Şimdi ne ziraat yapacak hal var, ne de güdülecek koyun..Zaten anamda kısmi felç var. Yardıma muhtaç.Biz, İstanbul’dan memlekete gelince, onlarda ayrı bir sevinç oldu.Gözlerinin içi parladı. Dualarını aldık..

Bu yıl pek denize giremedik Fethiye’de.Sanki deniz mevsimi yoktu.Kumlar soğuktu.Bir de yağmurlu geçti bu bayram.

Eski dostları akrabalarımızı  ziyaret ettik.Bir “hacı uğurlama yemeğine” katıldık. Akrabalarımızdan Durmuş Çavuş var.Durmuş Amca..O, Hem babamın hem de anamın  akrabası. Babamdan 6 yaş büyük.

Tam 96 yaşında .O’nun yanına gittik.Elini öptük.Durmuş Amca dipdiri.Sağlam.Kendi işini kendisi   görebiliyor.Durmuş Amca’nın oğlu Ali vardı, arkadaşımız Öğretmen  Ali..Ali rahmetli oldu,genç yaşta iki yıl önce..Köye bir ev yaptırmıştı. Durmuş amcanın karısı da ölünce,yalnızlık başa çökünce,o şimdi oğlu Ali’nin ocağını tüttürmek  için tek başına Ali’nin boş evinde kalıyor.Evin arkasında diğer oğlu emekli öğretmen İbrahim var.Tabiki babasına göz kulak oluyor.

Durmuş amcanın yanından ayrıldık.Anamın hac arkadaşı Hörü(Huri) teyzenin biraz ilerideki evine gittik, O’nu ziyaret için.O’nun da elini öptük.Hayır duasını aldık.

Oradan Hacı uğurlama yemeğine geçtik.Hacı Uğurlama yemeğinde sini sini yemekler geldi. Keşkek yemeyi özlemişiz,bir de nohutlu et yemeğini..Sıcak keşkeğin üzerine taze tereyağını eritip akıtmışlar.Üzeri sapsarı  tereyağlı keşkekler.”Ye beni” diyor.Yemeğe, o yaşta Durmuş Amca da geldi. Köyde bir de benim kendi amcam var.Hasan Amcam..Babamdan 5 yaş küçük.Bir koca çınar O da..O’nu da ziyaret ettik.

Bayram tatili  bu sefer azdı.Kardeşim Hüseyin; “3 gün  tatil mi yapılır?Daha çok kalmak için gelin”dedi “İnşallah öbür bayrama” dedik.

Bayram ziyaretlerinin ve bayramda memlekete gitmenin görünür görünmez çok faydası var elbette.

Bayramdan sonra dönerken,Burdur,Afyon üzerinden geliyoruz  İstanbul’a..Muğla, Büyükşehir olunca Fethiye ikiye bölündü malum.Fethiye’nin  100 kadar köyü vardı. Kemer diye bir belde vardı. Bu belde ilçe yapıldı. Köylerin çoğu Kemer’e (Seydikemer ismi ile  )bağlandı.Seydikemer’in köylerinin bir çoğu yayla köyleri.Babamların yaylası buralarda imiş.O köylerden birisi de Boğalar köyü.Bu köyde bir peynir fabrikası  var.Yörük köyünde  köylülerden süt satın alıp, bunu fabrikalarında  peynir veya süt ürünleri haline getiriyorlar. Peynir’in  her türlüsü var.Hemen yanında fabrikası bitişiğinde de satış yeri var. Yani Fabrika Satış Mağazası. .Her şey taze.Ve temiz.Her şey  adeta” beni alın” diyor.

Oraya girdik. Envai türlü peynir ve diğerleri..Kartla alış-verişi düşünüyorduk.Paket paket peynirler, paket paket  tere yağları ve diğerleri..Görevli tarttı.Hesap yaptı  ”… kadar lira “dedi.Kartı uzattım.

“Abi bizde kart geçmiyor. Burası kırsal olduğu için iletişim sağlanamıyormuş.Para almamız lazım”dedi. Ama orası köy. Banka da yok. Üzerimizde dediği kadar para da..

Ne yapalım, derken, tezgahtar delikanlı beni hiç tanımadığı halde;”önemli değil abi,bir geliş- geçişte verirsin”dedi.Bir geliş- geçişimiz Kurban’a kalmıştı.O zamana kadar borç bırakamazdık. Neyse borcu bir türlü ödedik. Tezgahtar gencin bizi tanımadığı halde,böyle davranması bizi çok etkiledi.İçimden; “.insanlık ölmemiş” dedim.”Adamlık  öğren,adamlık ” dedim, kendi kendime.. Eski hasletlerimizin ölmediğine sevindim.

Bayramda memlekete  gitmenin insanın kendine gelmesinde büyük faydaları varmış.Öbür bayramda gene gideceğim inşallah..

Allah’a emanet  olunuz.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 22.06.2018 - 11:40 -679-
Bu sayfayı paylaşın :