+A A -A

Bayramlar diriliş iradesi, İslam coğrafyamız ve insanlık için bir muştu, yeni bir kurtuluş ümididir.

-A A +A

Bizi bu günlere kavuşturan Rabbimize sonsuz şükürler, hamd-ü senalar olsun ki, Ramazan-ı Şerifin sonunda yeni bir bayrama daha kavuşmanın sevinç, mutluluk ve huzurunu yaşıyoruz.

Rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan ayı, zamanla erozyona uğrayan, bozulan ferdi ve sosyal dokumuzun onarıldığı, iman kardeşliğimizin yeniden pekiştiği, millet ve kulluk bilincimizin diriltici müstesna zaman dilimlerindendir.

Bu rahmet ve bereket mevsimi;Recep ve Şaban ayları ile farkındalık oluşturan, Ramazan-ı Şerif ile takvaya yükselen, Bayramla zirve yapan ve doruklaşanMüslüman kimliğimizin şahsiyet inşasına vesile olmaktadır.

Bu aylar bizi Kur’an’la, vahiy ve risaletle buluşturmakta,tefekkür, tezekkür ve ibadetlerle yoğunlaşma, arınma veyeni bir hayata başlangıç hazırlığı olarak nisan yağmurları gibi üzerimize yağmakta, canlandırmakta, diriltmektedir.

Bu mevsim, Rabbimiz katında takvada yüceliş ve insanlık nezdinde imrenilen rol model Müslüman şahsiyetinininşa edilmesini sağlayaninkılap ayıdır.

Bu inkılâp sadece ferdi plânda değil, aynı zamanda zekât, fitre, infak,yardımlaşma ve paylaşma toplumsal anlamda millet hayatımızda birlik, kardeşlik, dayanışma,ileriye dönük varoluş iradesi, yaşama azmini besleyenmedeniyet idealinicanlandırmaktadır.

Bayramlar geleceğe dair umudun yeşerdiği dirilişiradesi, İslam coğrafyamız ve insanlık için bir muştu, yeni bir kurtuluş ümididir.

Şunu asla unutmamalıyız ki, biz sadece gönül coğrafyamızın değil, insanlığın ümidiyiz.İnsanlığın aradığı barış, huzur, güven, adalet gibi özlenen değerleri içinde barındıran üzeri küllenmiş ancak bu gün kökleri hala canlı bir medeniyetin mensuplarıyız. Onun için medeniyet tasavvuru, medeniyetimizin yeniden inşası zaruretiüzerinde hassasiyetle duruyoruz.

Bayrama barış, umut ve güven içinde ulaşan bizler bugün İslam beldelerinde devam eden savaş, şiddet ve terör gölgesinde bayramını bayram gibi yaşayamayan, küresel emperyalist güçlerin, insanlıktan nasibini alamamış örgütlerin saldırısı sonucu atılan bombalarla, daha bayramlığını giyemeden bembeyaz kefenlerine sarılan masum çocukların, kadınların, ailelerin yürek yakan dramını üzülerek izliyor, duadan başka bir şey yapamıyoruz.

Bayram sonrası özellikle gönül coğrafyamızın ümidi, ülkemizin geleceği için hayati önem arz eden bir vatandaşlık görevini yerine getirerek yeni bir yönetim sistemiyle ülkemizi yönetecek siyasi kadroları seçeceğiz. Bu seçimlerin de ülkemiz, insanlık ve İslam coğrafyamız için hayırlı sonuçlar getirmesini niyaz ediyoruz.

İşte bütün bu yaşanan gerçeklikler yanında, olumlu bir değişim ve dönüşümün yaşandığı bu ayların sonunda ulaştığımız bayramlar; insanî ve İslami güzelliklerin birlikte yaşandığı, mahzun gönüllerin sevinçle dolduğu, birlik, beraberlik, sevgi, saygı ve merhametin en güzel örneklerinin yaşandığı, toplumun bütün kesimlerinin birbiriyle kaynaştığı,mutluluk ve sevinçlerinpaylaşıldığı değer atfedilen önemli günlerimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle bayramın ülkemize güven ve huzur getirmesini, bayramlara hep buruk giren İslam dünyasına barış, huzur ve güven tesis edilmesine vesile olmasını Yüce Allahtan niyaz ediyoruz.

Menfur terör saldırıları sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet, acılı ve kederli ailelerine sabır ve başsağlığı, Gazilerimize acil şifalar diliyoruz.

Ülkemizin, gönül coğrafyamızın ve İslâm âleminin mübarek Ramazan Bayramlarını en içten duygularla tebrik ediyoruz.

Bayramınız Mübarek olsun.

NOT:Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Genel Merkezinde Bayramlaşma bayramın ikinci günü (16 Haziran 2018 Cumartesi) saat 10.00-12.00 saatleri arasında yapılacaktır.

 

Hayrullah Başer
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı 
Yönetim Kurulu Başkanı

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 14.06.2018 - 15:25 -1,033-
Bu sayfayı paylaşın :