+A A -A

Bir İftar Buluşmasının Ardından

-A A +A

                 Dün (20.05.2018) Anadolu Vakfı’nın Ankara’da düzenlediği iftar programına katıldık. Program bittikten sonra bu yazıyı yazmak zorunda hissettim kendimi. Belki bir şükran, belki minnet belki de vefa borcunu ödeme hissiyle doldum.

                Uzun süredir göremediğim, görüşemediğim kardeşlerimi, ağabeylerimi, amcalarımı yani ailemi görmek beni nasıl mutlu etti anlatamam. Program boyunca bir camiaya mensup olmanın ne kadar gerekli ve güzel bir şey olduğunu düşündüm durdum. Hele ki bu camia Anadolu Vakfı camiası gibi bir camiaysa…

                Kimler yoktu ki… Şiirlerini ezbere bildiğimiz şairler, gıpta ile baktığımız ve yollarından yürüdüğümüz ilim adamları, ömrünü iyiye, güzele ve hakka hizmet için adamış dava adamları, yüzleri nur saçan kardeşler, dostlar, ahbaplar… Birçoğu ile aylar sonra ayaküstü bile olsa sohbet etmek, kucaklaşmak, hasbihal etmek bana kendimi ailemin arasında hissettirdi.

                Sosyal faaliyetler, çıkara dayanmayan, kardeşlik esasına dayalı birliktelikler insanoğlu için hakikaten bir ihtiyaç. Böyle bir camia içerisinde insanın kendini yalnız hissetmesi zor. Çağımızın en büyük hastalığı, derdi; yalnızlık değil mi? Anlaşılamama hissi, insanlara güvenememe, sorunlara karşı yalnızlık ve çaresizlik… İşte bunların en etkili ilacı bu tarz birliktelikler oluyor. Tek başına kamil bir anlam teşkil etmeyen insan; kardeşleri, dostları, dava arkadaşlarıyla birlikte kocaman bir mutluluk resminin bir parçası oluveriyor.

                “Önce yoldaş, sonra yol” diye boşuna söylenmemiş. Bu mübarek ayın yüzü suyu hürmetine Allah birliğimizi, beraberliğimizi arttırsın. Yalnız bizim gibi olanlar, bizim gibi düşünenlerle değil; bizden farklı düşünen ve yaşayan herkesle dostça, kardeşçe yaşayabilmeyi nasip etsin.

                Toplumsal kardeşliğin te’sis edilmesi için canla başla mücadele eden bütün kuruluşlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi ve özellikle Sevgi Dostluk ve Kardeşlik Platformu üyelerini yürekten selamlıyorum.   Bu vesileyle; iftar programı için de Anadolu Vakfı yöneticilerine, çalışanlarına, gönüllülerine ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 21.05.2018 - 12:11 -1,139-
Bu sayfayı paylaşın :