+A A -A

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerin sorularını yanıtladı! "Bunlar Daha Başlangıç"

-A A +A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı  Kütüphanesi'ne ilişkin, "Şu ana kadar 1,5 milyon cilt kütüphanemize kitap gelmiş  vaziyette. Bunu 5 milyona tamamlayacağız. 5-6 ay içerisinde kütüphanemiz bitiyor,  24 saat burası açık olacak." dedi. 

Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş'de (TUSAŞ) yayımlanan,  "Gençlik ve Teknoloji Buluşması" programında gençlerle bir araya geldi ve  soruları yanıtladı.

Moderatörlüğünü kendisinin yaptığı programda, savunma sanayine yönelik  bir soru üzerine Erdoğan, 16 yıl önce göreve başladıklarında Türkiye'deki bu  sektörün durumunu anlattı.

Erdoğan, o dönemde İsrail'den alınan İHA'lardan ikisinin de arızalı  olduğunu, bakımlarını dahi yaptırmakta sıkıntıya düşüldüğünü söyledi.

Şimdi gelinen noktanın çok farklı olduğuna işaret eden Erdoğan,  "İHA'larımızı, SİHA'larımızı üretir hale geldik. Bunları üretir hale geldiğimiz  içindir ki işte Afrin'de Zeytin Dalı Operasyonu'nu çok daha başarılı yaptık.  Cerablus'ta aynı şekilde çok daha başarılı yaptık. En son Kandil, bu  operasyonları çok daha başarılı bir şekilde yürütebildik." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin çok daha ileri gidebilmek  olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Bu başarılarımıza yeni başarılar ilave etmek suretiyle de savunma  sanayinde kendimize yetebilmenin dışında bir de ihracatta çok ciddi bir değer  sağlamak... Çünkü buradan cari açığımızı kapatmakta da bize büyük bir imkan  sağlıyor. Şu anda 5,5 milyar dolar gibi burada bize sağlanan imkan var. Bu  gidişle biz, cari açığı kapatmakta da savunma sanayii ürünlerimizi çok iyi  değerlendirme fırsatını da yakalayacağız."

Şimdi, İHA ve SİHA'nın devamı olan Akıncı'nın üretilme konumuna  gelindiğine dikkati çeken Erdoğan, "Akıncı'nın durumu çok daha muhteşem. Akıncı  4,5 ton ağırlığında ama 1,5 ton silah taşıyabilecek. Havada kalma süreci çok daha  farklı." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya ile rekabette Akıncı ile farklı bir  konuma gelindiğini belirterek, "Çünkü şu anda dünyada bizim rekabet alanımızda o,  bizi çok güçlü kılan bir silahımız olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Birçok üründe özellikle 60 proje varken, şu anda proje sayılarının  600'e ulaştığını bildiren Erdoğan, milli ve özgün üretim modelini uygulayarak  buralara gelindiğini vurguladı.

Erdoğan, bu alandaki çalışanların özgüvenlerinin buralara  gelinmesindeki önemine işaret etti.

"150 yıldır yapılmayan ve yaptırılmayan bir milli piyade tüfeğimizi,  onu daha yeni üretmeye başladık." diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunlar, nasıl kasıtlı olarak biz geriletildik veya geride tutulduk,  bunu göstermesi bakımından çok önemli. Yani yerli sektörde ihracat yapılacak  müsaade edilmez, talep var müsaade edilmez. Artık zorla dedik, buna müsaade  edeceğiz, verilecek. Ve yerli savunma sanayinde artık bu tüfeklerimiz ihraç  edilmeye başlandı. Şimdi atılacak olan bu insansız hava aracındaki yarışta, yerli  sektörde de bu adımlar atılıyor. Örneğin ANKA, o da bu rekabetin içerisinde. Bu  yarış bu şekilde bizi güçlendirerek devam edecek."

"24 SAAT FULL MESAİ BURADA VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünya, dijital dönüşümü konuşuyor, insansız  fabrikalar kuruluyor. Biz Türkiye olarak bunu nasıl başarabiliriz. Bir rakibiniz  miting meydanlarında 'Endüstri 4.0'ı ben bilirim.' diyor. Bu konuda ne  düşünüyorsunuz?" sorusuna, "Endüstri 4.0 o zatın kendisine mi ait?" karşılığını  verdi.

"Endüstri 4.0" denilen olayın Almanya'da Siemens'in kendi projesi  olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim milli ve yerli projemiz var, biz böyle çıktık. Biz o milli,  yerli projemizle şu anda dünyada savunma sanayinde rekabet alanının  içerisindeyiz. Örneğin şimdi ATAK helikopterlerimizi yapıyoruz. Ben İtalya ile  bunu görüştüğüm zaman,  Berlusconi'nin başbakan olduğu dönemde, kendisiyle bu  konuları görüştük. Dostluğumuzun da ileri olması sebebiyle ortak üretime girelim  dedim.

O zaman görüşmeler yaptık, sonra da ortak üretim kararını verdik.  Çünkü dünya hep pazar arıyor ama biz Türkiye'yi pazar olmaktan çıkarmakta  kararlıydık. Biz kendimize pazarlar bulalım. Berlusconi'nin desteğiyle anlaştık,  ATAK helikopterlerimizi Türkiye'de başlattık. Bunu da tabii Roketsan'la da  özellikle bütün kullanılan bombalar oradan, o da yerli. Burada motorda inşallah  onu da halledeceğiz. Şu anda bu üretimi yapıyoruz."

Erdoğan, şu anda ordunun 34 kadar ATAK helikopterinin kullanıldığını  vurgulayarak, "Temennim odur ki sizlere şu anda üretim bandında olanları da  programdan sonra gezdirmek isterim. 24 saat full mesai burada var. Bunlar bizim  medarıiftiharımız. Nerelerden nerelere geldik, kapılarda dileniyorduk, ne olur  bana bir tane helikopter, ATAK ver. Nazlanıyorlardı, kongreden çıkmadı. Şimdi biz  bunu artık aştık. ATAK helikopterlerinde de bunu gördük." değerlendirmesinde  bulundu.

"HÜRKUŞ BİZE YETERLİ Mİ? DEĞİL"

Hürkuş'un eğitim uçuşları noktasında yerli uçak olduğunu kaydeden  Erdoğan, "Hürkuş bize yeterli mi? Değil. Bunu daha da ileri teknolojiyle  Hürkuşumuzu da ilerleteceğiz, daha ileri bir konuma gelmemiz lazım. Ama önemli  olan ilk adımdır, biz bu ilk adımı şu anda atmış vaziyetteyiz. Bunu da başarılı  bir şekilde bundan sonra sürdüreceğiz." dedi.

Erdoğan, milli teknoloji hamlesinde ilk adımın önemli olduğunu, bundan  sonra da zaten ileri teknolojiye doğru gidildiğini söyledi.

Göreve başladıklarında bu noktadaki şirketlerin sayısının çok düşük  olduğunu dile getiren Erdoğan, şimdi rekabet bulunduğu için bu sayının artmaya  başladığını kaydetti.

Erdoğan, araştırma-geliştirmenin de mali noktada getirisinin çok fazla  olduğunu belirterek, "Bu bakımdan bu konuya da ilgi duymaya başladılar. Eskişehir  bu konuda iyi bir merkez olmaya başladı. İnanıyorum ki aynı şekilde bu konuda  Ankara çok önemli bir merkez. Zaten hepsinden öte Aselsan çok ciddi bir işlev  görüyor. Şu anda bizim sadece 137 bin araştırma-geliştirme noktasında çalışanımız  var." ifadesini kullandı.

Erdoğan, üniversitelerden yetişen gençler için bu sektörde şu anda  büyük bir alan doğduğunu ve geleceğe yönelik herhangi bir sıkıntının söz konusu  olmadığını söyledi.

"KODLAMA VE YAZILIM EĞİTİMİNE, İLKOKULDAN İTİBAREN BAŞLIYORUZ"

"Toplumda ilim ve teknolojiye olan ilgiyi arttırmak için ne gibi  projelerinin bulunduğunun" sorulması üzerine Erdoğan, son 16 yılda hükümet olarak  126 bilim ve sanat merkezi açtıklarını dile getirdi.

Erdoğan, bunun çok daha ilerisini Haliç'te açacaklarına değinerek,  "Haliç'te bilim ve sanat merkezi, yani o meşhur Haliç Tersanesi'ni buna  dönüştüreceğiz. 2023'e kadar 150 çocuk kütüphanesi kuracağız. Kodlama ve yazılım  eğitimine, ilkokuldan itibaren başlıyoruz. Bu büyük önem arz ediyor." ifadesini  kullandı.

Cumhurbaşkanlığında 5 milyon ciltlik bir kütüphanenin olacağını, aynı  zamanda dijital ortamda da kaydının bulunacağını anlatan Erdoğan, şöyle devam  etti:

"İstanbul Rami Kışlası'nı aynı şekilde kütüphaneye dönüştürüyoruz.  Orada da 7 milyon ciltlik bir kütüphane kuruyoruz. Yine dijital ortama bunların  hepsi aktarılacak. Çünkü Türkiye bir ilim, irfan yuvasıyken şöyle bir  araştırdığınız zaman, bizim doğru dürüst kütüphanemiz yok. Koskoca Türkiye'de  ciddi anlamda böyle bir kütüphane yok. Ama dünyaya bakıyorsun, 150 milyon cilt  kitabı olan kütüphaneler var. Şimdi biz Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'yle buna  başladık. Şu ana kadar da 1,5 milyon cilt kütüphanemize kitap gelmiş vaziyette.  Bunu 5 milyona tamamlayacağız. 5-6 ay içerisinde kütüphanemiz bitiyor, 24 saat  burası açık olacak, öğrencilerimize hizmet verecek."

"DÜNYADAN HABAERİ OLMAYINCA, O KEKİ BİR ŞEYLE KARIŞTIRIYOR"

Erdoğan, "Bu hizmeti verirken de, tabii birilerinin çok hoşuna  gidebilir bu, o da şu; biz kek ikramımızı yapacağız. İnadına da olsa yapacağız.  Çayını kahvesini orada alabilecek. Fakat dünyadan haberi olmayınca, o keki bir  şeyle karıştırıyor." ifadelerini kullanarak, şunları kaydetti:

"Benim kızım Amerika'da tahsilini yaparken zaman zaman arıyorum  kendisini. Aradığımda, neredesin kızım, 'Baba kütüphanedeyim.' Daha sonra  merakım, kızım bu saatlerde nasıl oluyor bu iş dediğimde, o da anlatırdı. Hem  kütüphanenin yapısını hem de nasıl çalıştığını anlatırdı.

Onlar için en isabetli çalışma yeri orası. Niye? Kütüphane dediğiniz  zaman orada sadece kendini hangi dünyaya veriyorsun? Kitap dünyasına, düşünceye,  ilme veriyorsun. Evde olduğun zaman kardeşlerin rahat bırakmaz, evde diğer  ihtiyaçlardan dolayı rahat çalışamazsın. Ama orada kütüphanede kitaplarla haşır  neşir olduğun zaman, dersini de çok daha rahat bir şekilde çalışma imkanı var.  Bizim şu anda attığımız bu adımla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kütüphane bu  işlevi görecek. Millet kıraathaneleri de bu işlevi görecek."

"İNTERNET KAFELERİN NE İŞLER GÖRDÜĞÜNÜ BİLİYORSUNUZ"

İllerde ve ilçelerde, millet kıraathanelerinin bunun için yapıldığını  vurgulayan Erdoğan, "Bu adımı atarken de gençlerimizi kötü alışkanlıklardan da  kurtaralım istiyoruz. Bu internet kafelerin ne işler gördüğünü biliyorsunuz,  nerelerden nerelere gençliği kaydırdığını görüyoruz. İstiyoruz ki ilim, irfan  sahibi bir nesli yetiştirelim. Bunun için de tabii bu tür millet kıraathaneleri  bizim önümüzü inanıyorum ki bu konuda açmış olacak." şeklinde konuştu.

YERLİ OTOMOBİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobilin ne zaman yollarda  görülebileceğine ilişkin bir soru üzerine "Siz ana muhalefetin adayından bu işi  daha iyi kavramışsınız. Çünkü o hala şu andaki klasik otomobillerden bahisle  benim 20 yıl geriden geldiğimi söylüyor. Halbuki kendisinin aynaya bakması  lazım.'' ifadesini kullandı.

Yerli otomobil üretecek firmaları ''beş babayiğit'' olarak tanımlayan  Erdoğan, bu firmalarla en ileri teknolojiyi, yani akıllı sürücü yazılımlı,  elektrik şarjlı akülü arabaları konuştuklarını dile getirdi.

Bunun gayrisafi yurt içi hasılaya asgari 50 milyar avro katkı  sağlayacağını bildiren Erdoğan, "Bunun farkında değil. Çok daha önemli olan cari  açığımıza yıllık 7 milyar avro katkı sağlayacak. 25 bin sadece ilave istihdam  sağlayacak." ifadelerini kullandı.

Bursa Yenişehir'de otomotiv test merkezi kurulacağını açıklayan  Erdoğan, ''beş babayiğit'' ile bu işe soyunduklarını, başarılı bir CEO'yu işin  başına getirdiklerini söyledi.

Tasarım çalışmaları hazırlıklarının sürdüğünü anlatan Erdoğan, yerli  ve milli araçlar için 2022 yılını hedeflediklerini belirterek, "2022'de biz kendi  yerli milli araçlarımızı ülkemizde göreceğimiz gibi dünya piyasalarına da  ihracını yapacağız." dedi.

"100 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLAMAK BİZİM HEDEFİMİZ"

Üniversite mezunlarının iş bulamadığına yönelik bir tespit üzerine  Erdoğan, "hedefimiz mega endüstri bölgeleri inşa ederek 100 bin kişiye iş imkanı  sağlamak bizim hedefimiz. Bunun proje maliyeti 140 milyar Türk lirası. Mevcut 135  sanayi sitemizi yeniliyoruz, dönüştürüyoruz. 317 bin kişiye de burada iş imkanı  sağlayacağız." bilgisini paylaştı.

İzmir'e teknoloji üssü inşa edeceklerini bildiren Erdoğan, 40 bin  kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.

Erdoğan, 114 organize sanayi bölgesi kurulduğunu, Kahraman Kazan'da  yeni bir organize sanayi bölgesi yapılacağını dile getirdi.

Kahraman Kazan'daki organize sanayi bölgesinin görsellerini, salonda  bulunan dev ekrandan gençlere izleten Erdoğan, "Bunları 10-15 yıl önce  konuştuğunuzda kimsenin havsalası almazdı ama şimdi biz artık bunun uygulamasına  geçtik." ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın "Bilmiyorum beğendiniz mi?" şeklindeki sorusuna, gençler  alkışla yanıt verdi.

"HİÇBİR GENCE YÜZDE 100 İŞ GARANTİSİ VERMEZLER"

Erdoğan, bin 595 meslek lisesi, 370 özel meslek lisesi kurulduğunu  hatırlatarak, "Dünyanın şu an en gelişmiş ülkesi Amerika değil mi? Hiçbir  üniversite mezununa veya gence yüzde 100 iş garantisi vermezler, veremezler. İş  garantisi, ehliyet, liyakat işidir. Gerçekten başarılıysa ehliyet, liyakatta  iyiyse onu da kaparlar ama 'Ben üniversiteyi bitirdim, bana hemen iş verilir',  böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde yok." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, 16 yılda eğitim bütçesini 9,3 milyar Türk lirasından 135  milyar Türk lirasına çıkardıklarına dikkati çekerek, "Eğitime bu kadar önem  verdik. Çünkü bir numara milli bütçede savunma sanayiydi. Biz, milli eğitim  bütçesini bir numaraya çıkardık, savunma bütçesini ise geriye aldık. İkiye  sağlığı koyduk, işi böyle devam ettirdik." ifadesini kullandı.

"586 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPTIK"

Bu süre içerisinde 586 bin öğretmen ataması yaptıklarını anımsatan  Erdoğan, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını 24'ten 16'ya indirdiklerini  açıkladı.

Kız öğrencilerin okullaşma oranını yüzde 45'ten yüzde 83'e  çıkarıldığını aktaran Erdoğan, okul öncesi eğitimde ciddi manada bir sıçrama  olduğunu söyledi.

Dersliklerin 398 binden 682 bine çıkardıklarını dile getiren Erdoğan,  "Benim öğrencilik yıllarımda sınıfım 75 kişiydi ama 105 kişilik sınıflar vardı.  Şimdi 30'un üzerinde neredeyse yok gibi. 25-20 kişilik, bazı yerlerde 20'nin de  altında sınıflarımız var." şeklinde konuştu.

3 MİLYAR KİTAP DAĞITILDI

Derslik başına düşen öğrenci sayısının 36'dan 25'e düştüğüne işaret  eden Erdoğan, 2002'de 18 bin olan laboratuvar sayısını 39 bine yükselttiklerini  anlattı.

YURTKUR'daki yatak kapasitesinin 183 binden 629 bine çıkarıldığını  belirten Erdoğan, ortaöğretimde öğrencilere yaklaşık 3 milyar kitap dağıtıldığını  bildirdi.

"TEKSİR NOTUNU BİLİR MİSİNİZ"

Öğrencilere "teksir notu"nun ne olduğunu soran Erdoğan, şöyle devam  etti:

"Biz teksir notlarıyla okuduk. Bir makinesi vardı. O makineyle saman  kağıdından o çıkardı. Mürekkep onu tamamen dağıtır. Çünkü kırtasiye dükkanına  gittiğimizde bir hafta içinde biz kitabımızı alamazdık. Bu acıları yaşadığımız  için aynı acıları yeni nesil yaşamasın istedik. Ağabeylerimizden teksir notunu  isterdik paramızla, onlar da bize satmazlardı. Bu acıyı da çektiğimiz için dedik  ki biz kitapları sıraların üzerine koyacağız, yavrularımız kitaplarını okula  başlarken sırasının üzerinden alsın. Bunu biz başardık. Şu anda artık böyle bir  dert yok."

Erdoğan, 340 bin öğrenciye özel okul desteği sağladıklarını  anımsatarak, üniversite sayısını 76'dan 207'ye çıkardıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hakkari'den istediği üniversiteye girmek  isteyen bir gencin, bunu başarabilmesi mümkün müydü? Zordu. Fakir, garip,  İstanbul'a veya Ankara'ya üniversite kazanacak, gelecek. Biz dedik ki o gelmesin,  biz onun ayağına üniversiteyi götürelim." diye konuştu.

Erdoğan, üniversiteleri öğrencilerin ayağına getirmekle çok önemli bir  görevi ifa ettiklerini vurguladı.

Üniversite harçlarını kaldırdıklarını hatırlatan Erdoğan, "Çıkıyor  şimdi bakıyorsunuz ana muhalefetin başı, hala üniversitelerin ücretli olduğundan  bahsediyor. 'Ücretleri kaldıracağız' diyor. Ya zaten üniversiteler ücretsiz.  Dürüst ol. Harç, öyle bir şey kalmadı artık, yok. Demek ki haberi yok ama  birileri de uyarmıyor. Bu da tabi ayrı bir sıkıntı." yorumunu yaptı.

Öğretim elemanı sayısını da 74 binden 159 bine çıkardıklarını ifade  eden Erdoğan, öğretim üyesi ihtiyacına dikkati çekti, YÖK ile görüştüğünü  aktardı.

Erdoğan, "Öğretim üyelerimiz, kalite ne kadar artarsa inanıyorum ki  öğrencilerimizin kalitesi de o denli artacaktır." dedi.

"SADECE AKKUYU İLE KALMAYACAĞIZ"

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisinin "İleride  nükleer bir santralde çalışabilecek miyim? Enerjide nükleer konusunda dönüşüm ne  zaman tamamlanacak?" sorusu üzerine Erdoğan, şu anda gençlerin nükleer enerji  alanına ilişkin çalıştığını, kendisinin de mezun olduktan sonra bu alanda  çalışabileceğini dile getirdi.

Erdoğan, "Sadece Akkuyu ile kalmayacağız. Sinop, bir üçüncü nükleer  enerjinin de şu anda görüşmelerini yapıyoruz. Üçüncü bir nükleer enerji  santralini de kuracağız." dedi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin, Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde  10'unu karşılayacağını bildiren Erdoğan, "Bir yüzde 10'u, belki daha fazlasını da  Sinop ile karşılayabiliriz. Üçüncüsüyle de yine aynı şekilde daha fazlasını  karşılama imkanımız olacak." diye konuştu.

Nükleer santrallerin ileri teknoloji olduğunu belirten Erdoğan,  nükleer enerji alanına ilişkin eğitim almaları için yaklaşık 300 gencin Rusya'ya  gönderildiğini hatırlattı.

Türkiye'nin, nükleer santrallere ilişkin Japonya ve Fransa ile de  çalışma yürüttüğünü bildiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Onu bitirdiğimiz andan itibaren de bir o kadar, belki daha fazla  gencimizi, öğrencimizi oralara göndereceğiz. Üçüncüyü de büyük ihtimalle Çin ile  yapma durumumuz söz konusu. Anlaşırsak buralara da öğrenci göndereceğiz. Onlar da  oralarda eğitim-öğretim alacak. Böylece Türkiye enerji ihtiyacının büyük kısmını  nükleer enerjiyle karşılamış olacak. Buna ihtiyacımız var."

"ARTIK BU OYUNA GELMEYECEĞİZ"

Erdoğan, nükleer enerji konusunda birilerinin söylediği gibi oyunlara  gelmek istemediklerini vurguladı.

"Nükleer enerji çevre kirliliği tehdidi oluşturuyor.'' iddialarını  hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Dünyada nükleer enerjiyi kullanan ülkeler, hangi ülkeler diye  baktığımızda, bu işe karşı olduğunu söyleyenlerin çoğunda nükleer enerji  santralleri çok sayıda var. Artık bu oyuna gelmeyeceğiz. Biz de kendi nükleer  enerji santralimizi yapacağız. Çünkü orada ileri teknolojiyle özellikle emisyon  hacimlerinin ölçümü başarılı şekilde yapılıyor. Bizi aldatmayın. Sanki bunlar  artık yapılmıyor, yok böyle bir şey. Artık bacalarda bunların emisyon hacmi  ölçümlerinin hepsi yapılıyor ve bu noktada tertemiz bu enerji kullanılıyor. Biz  de bunu başarılı şekilde inşallah uygulamaya koyacağız. Şu anda biliyorsunuz  Akkuyu inşaatı devam ediyor. Sayın Putin ile beraber onun temel atma olayını  gerçekleştirdik. Şimdi hedefimiz, ikinciyi bir an önce başlatmak, üçüncüyü  başlatmak ve buralarda sizlerden istifade edeceğiz. Çünkü temiz, güvenilir  enerjiye ihtiyacımız var. Bunu buralardan halledeceğiz. Bunları bitirdiğimiz anda  da 10 bin kişiye istihdam sağlanacak."

 

"TESLA'YI BİZ NİYE YAPMAYALIM?"

Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü mezunu bir  öğrencinin önceki aylarda Türkiye'ye gelen Tesla'nın kurucu ortağı ve Üst  Yöneticisi (CEO) Elon Musk'ın ziyaretine ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, "Elon  Musk hakikaten çok farklı bir insan. O insana mesela iş dayanmaz. Bu kadar  enerjik, arayan, tarayan, bulan ve kendine yeni yeni alanlar meydana getiren bir  insan." dedi.

Erdoğan, Musk'ın Türkiye ziyaretini anlamlı bulduğunu dile getirerek,  "Elon Musk'ın bu attığı adımın bizim için de gerekli olduğuna inanıyorum. Şimdi  bir Tesla'yı biz niye yapmayalım? Yapar mıyız? Yaparız. Hepiniz adaysınız.  Çalışacağız yapacağız. Buna inandığımız anda bunu yaparız. Şimdi fırlatılan  uyduları görüyoruz, şu anda biz de yine uydu fırlatmanın hesabı içindeyiz. Bunu  da başaracağız. Şu anda birçok çalışmalarımız var." ifadelerini kullandı.

2003'e kadar Türkiye'ye ait yalnızca 2 uydu fırlatıldığını belirten  Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz 16 yılda uzaya 10 uydu fırlattık, 2039'a kadar 11 uydumuzu uzaya  fırlatacağız. Şu andaki planlama bu. 2020 ve 2021'de TÜRKSAT 5A ve 5B'yi Elon  Musk'ın Falcon roketleriyle fırlatacağız. Bunu kafaya koyduk ve görüştük.  Konuşmalarımızı, görüşmelerimizi yaptık. O da olumlu baktı. Zaten ziyaretinin bir  sebebi de oydu. Onlar da tabii kimi ziyaret edeceklerini biliyorlar. Konuştuk,  görüştük, iyi de oldu. GÖKTÜRK ve RASAT uydularımızda yerlileşme ve teknoloji  transferi sağladık. 2015'te Uydu Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'ni  kurduk. Bu yıl içince Uzay Ajansı kuracağız. Bu konuda da kararlıyız. TÜRKSAT 6A,  İMECE uydularımız da tamamen milli tasarım. Uydu fırlatma, roket teknolojileri  konusunda da çalışmaları başlattık."

"RONALDO'YA HAYRANIM"

Rusya'nın ev sahipliği yaptığı 2018 FIFA Dünya Kupası'nda favorisi  sorulan ve Arjantinli futbolcu Lionel Messi ile Portekizli futbolcu Cristiano  Ronaldo arasında karşılaştırma yapması istenen Erdoğan, "İlk önce Almanya  demiştik fakat yanıldık. Almanya ilk maçta yenildi. İş biraz sıkıntıya düştü.  Bütün güçlü olanlar şu anda yeniliyor. Almanya yenildi, Brezilya'nın hali ortada.  Meksika acayip geldi. Bundan sonra böyle devam eder mi bilemiyorum." dedi.

Portekizli futbolcu Ronaldo'nun İspanya karşısındaki futbolunu öven  Erdoğan, şöyle konuştu:

"Portekiz berabere de olsa ben tabii gerçekten Ronaldo'ya hayranım.  'Messi mi, Ronaldo mu?' dersen hakikaten Ronaldo'yu çok daha farklı görüyorum.  Hele hele o maçta hat-trick yapması çok önemliydi. Free kick zaten tartışılmaz.  Öyle her babayiğidin karı değil. O maçtaki performansı, karakteri, inancı hele  hele Filistin meselesindeki de karakteri, bunlar çok önemli. Onun için  alkışlıyorum."

"TAM BİR SAVAŞ HELİKOPTERİ"

Yerli üretim savunma sanayisi ürünleri hatırlatılarak, "Genç  arkadaşlarımızla merak ediyoruz, biz bu araçları nerede, hangi şartlarda  üretiyoruz?" sorusunun yöneltilmesi üzerine Erdoğan, kendi sınıfındaki en etkin  taarruz helikopteri olan T129 ATAK'ın önemli özelliklerinin olduğunu vurguladı.

T129 ATAK'ın yüksek performansı ve manevra kabiliyetine işaret eden  Erdoğan, "Her babayiğidin karı değil, çok farklı bir helikopter. Tam bir savaş  helikopteri. Bunu ülkemizde yapar hale geldiğimiz için gerçekten çok onurluyum,  mutluyum." dedi.

Erdoğan, yerli üretim ALTAY tankında seri üretimin yakında  başlayacağını bildirerek, "Hepsinden öte akıllı bomba üretimini sağladık. Bu  bizim için çok önemli. Terörle mücadelede inlere böyle girdik." diye konuştu.

Programa, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Savunma Sanayii  Müsteşarı İsmail Demir ile TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de katıldı.

Milliyet
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 19.06.2018 - 10:16 -233-
Bu sayfayı paylaşın :