+A A -A

Cumhuriyet; 93. Yıllık Maziden Atiye

-A A +A

"Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz..."(M.K. Atatürk) Cumhuriyetimizin 93. yılını yeni bir heyecan, umut ve güvenle kutluyoruz… Cumhuriyeti kuran, İstiklal savaşımızın kahramanlarına, Türkiye’ye demokrasiyi getiren ve yaşatanlara minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

‘Türk varlığını’ ortadan kaldırmayı amaçlayan emperyalistlerin işgalinden kurtarılan ‘son vatan toprakları’ üzerinde Cumhuriyet ilan edilmesinin ardından tam 93 yıl geçti. Bu yüce milletin asırları bulan imparatorluktan, maziden atiye geçişin simgesidir cumhuriyet. Cumhuriyet Müslüman Türk milletinin özgürlüğünü dünyaya ilan etmenin adı, özgürlüğe kavuşmanın bayramı, Türkiye Cumhuriyeti devleti varlığının temelidir, kutlu olsun…

Türk milleti, canavarlaşmış yedi düvele karşı, medeniyet adına kendini tarihten silmeye veya boyunduruk altına almaya ant içmiş dünya devletlerine karşı ölüm kalım savaşı vererek cumhuriyete kavuşmuş bir millettir. Bu bayram aynı zamanda Türkiye’nin olduğu gibi kuruluş temelleri esasıyla, Türk ve İslam dünyasının da önemli günlerinden biridir. Cumhuriyet erdemlik, birliktelik ve kardeşlik yanında çağdaşlığın göstergesi ve demokrasinin dayanağıdır. Hak ve adaletin tesisi, hürriyetin ifadesi, bağımsızlık savaşının meyvesidir.

93. yaşını kutladığımız Cumhuriyet, devletimizin de garantisidir. Yıllarca yaşadıkları onu olgunlaştırmış, binlerce yıllık gelenekten gelen refleksleri, tuzakları boşa çıkarmıştır. Bugün de yaşadığımız, tehditleri kolaylıkla savuşturacak olan onun güçlü, sağlıklı bir dünya görüşüne, kültürüne sahip olmasıdır. Onun kaynağı Haktır ve halktır. Bu gün dayanağımız, millet idaresindeki olması gereken esas temeller, illegal değil meşruiyetçi, benmerkezci değil meşveretçi, baskıcı değil özgürlükçü, yasakçı değil ıslahatçı bir yol izlemesidir.

Türkiye’nin bağımsızlığı; devletin bağımsızlığı demektir, devletin bağımsızlığı ise ancak toprakla, yani vatanla mümkündür. Bu vatan topraklarında bir milletin hâkimiyetini yedi düvele karşı milyonlarca şehit vererek, kanı ile kazanmış egemen, şerefli bir tek millet yaşamaktadır. Bunun adı yüce Türk milleti, idaresi de cumhuriyettir.

Bu cumhuriyet kolay kurulmadı. Düveli muazzama’ya karşı kadını erkeği, kızı, genci, yaşlısıyla özgürlük mücadelesi veren o kahramanlarımızı, analarımızı bir hatırlayalım. Cephede 12 yaşında ‘Alay kızlı alay’ lakabıyla savaşan çocuk Kahraman Onbaşı Nezahet’i, cepheye kağnısıyla silah taşırken çocuğuyla donan Şerife Bacıyı, üç aylık kundaktaki bebeğini beşiğe koyup, onurunu ülkesini korumak için savaşan Nene Hatun'u, vatanını, şerefini korumak, sadece erkeklerin değil, bizim de görevimiz deyip kadınlığını gizleyerek erkek kılığına girip ‘Halim Çavuş zannedilerek’ savaşan Erkek Halime'yi, aklını kullanarak erkeklerin yapamadığını yapan Kılavuz Hatice'yi, her biri ayrı efsane olan Kara Fatma'ları, Hafız Selmaları, çete emir Ayşe’leri Gördesli Makbule’yi, Tayyar Rahmiye’yi ve cephane taşırken ölmek üzere olan, "Adı sorulduğunda adımın ne önemi var, benim adım Anadolu" diyen, eksi otuz - kırk derece soğukta kendisinin veya çocuğunun üzerindeki battaniyeyi taşıdıkları cephanenin üzerine örten yüzlerce atsız kahraman kadınlarımızı, bu toprakları bize vatan yapan ecdadımızı bir kez daha rahmetle, minnetle yâd ediyoruz.

Cumhuriyeti kuran milli iradedir. Türkiye cumhuriyeti Milli Mücadele heyecanından yücelen muhteşem bir diriliş hamlesidir. Devletin kuruluşuna istikamet veren Kuvay-ı Milliye tarafından yeni bir siyasi, medeni ve sosyal yapıda ifade edilmiş olan o siyasi yapının adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu günleri anmak, anlamak ve mutlu bir gelecek oluşturabilmek için bu fikirlerin tanınması, milli iradenin işlev kazanması gerekir. Bu gün Muhteşem Türkiye olmak, toparlanma için esas alınması, dikkat edilmesi gereken cumhuriyetin kuruluş temelleri, Türkiye’nin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve birliğidir…
Cumhuriyet milletimiz için büyük bir kazançtır. Cumhuriyet’in ana temel esasları ‘tam bağımsızlık’ ve ‘milli egemenlik’dir. Bu gün milletimizin endişeleri vardır. ‘egemenliğimiz’ uluslararası güç odaklarına mı devredilecek, ‘ekonomi’ uluslararası sisteme entegre mi olacak, ‘dış politika’ ABD ve AB çıkarları doğrultusuna göre mi, milli politikaya göre mi şekillenecek, ‘iç politika’ AB normlarına göre mi yeniden tanzim edilecek ve son vatan coğrafyasında etnik bölünme yaşanacak mı yaşanmayacak mı şekildeki sorular, endişelerin esasını oluşturulmaktadır. Milli iradeyle büyüyecek olan Türkiye, nasıl bir yol takip edeceğini de netleştirmelidir. Bu büyük devlet dünyanın enerji kaynak ve hatlarının kontrolü için kapışan, savaşan emperyal güç odaklarının taşeronu olamaz. Egemenliğini kendi dışında hiçbir güçle paylaşmamalıdır ve paylaşamaz. Millet oyuna gelmeden, Cumhuriyetle elde edilen ortak kazanım ve değerlerin korunması için yetkilileri uyarmalı, millet birlik içersinde üzerine düşeni yapmalıdır.

Cumhuriyet, Türk milletinin asırlar boyu hür yaşadığı ve bundan sonra da hür yaşayacağının ifadesidir. Cumhuriyetin kazanımlarından vazgeçilemez. Bu milletin dini İslam, dili Türkçedir. “Türk Milleti’nin çağın en ileri ve güçlü kültür ve medeniyet hamlesinin vazgeçilmez savunma siperi cumhuriyet’tir.” (A.Edibali) Türk milletinin varlık ve bekasını korumak, cumhuriyetimizi ve cumhuriyetle elde ettiğimiz kazanımlarımızı korumak için her türlü tedbir alınmalıdır! Türkiye Cumhuriyetine düşen görev; tarihin, kendisine yüklediği misyon gereği, birilerine tabi olmak değil, tüm insanlığın barış ve mutluluğuna katkı sağlayacak, Cumhuriyet anlayışıyla uyumlu yeni Türk İslam Barış Medeniyeti Projesi ortaya koymak ve hayat geçirmektir...
Bu gün cumhuriyet’in dayandığı temelleri anlamak ve saygılı olmak gerekir! Bu gün karşılaştığımız birçok problemlerin çözüm anahtarı, uzlaşma zemini cumhuriyetin kuruluş esasları ve temellerinde saklıdır!

Milletimiz için bu 93.yıl dönümünün birlik, dirlik, beraberlik, düzenlik hayır ve mutluluklara vesile olmasını diliyorum. Tüm vatan, millet, din, devlet ve bayrağı için şehit olanları, canlarını seve seve verenleri, Cumhuriyeti kurarak bizlere bu cennet vatanı emanet edenleri, şanlı ecdadımızı, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Cumhuriyetin ilelebet yaşaması temennisiyle bayramımız kutlu olsun!..

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 28.10.2016 - 12:12 -1,507-
Bu sayfayı paylaşın :