+A A -A

Esed rejimi Türkmendağı'na saldırı başlattı

-A A +A

Suriye'de, ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye iline bağlı Türkmendağı’nın tamamını ele geçirmek isteyen Beşar Esed rejimi ve destekçileri, bölgeye yönelik yoğun saldırılar başlattı.

 

Esed rejimi ve destekçileri ülkenin güneyindeki Dera ve Kuneytra  illerinde hakimiyeti sağladıktan sonra Lazkiyeli Türkmenlerin yaşadığı  Türkmendağı bölgesinin hakimiyetini tümüyle sağlamak için harekete geçti.

Türkmendağı bölgesinde Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki iki hatta  piyade ve topçu saldırıları düzenleyen rejiminin bölgeye askeri yığınağı sürüyor.
 
İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, rejim güçlerinin topçu  birlikleri "gerginliği azaltma bölgesi" sınırları içindeki Türkmendağı'nı ele  geçirmek için dün gece muhaliflerin cephe hattına yoğun saldırılar  gerçekleştirdi.
 
Esed rejimi ve destekçisi İran'ın komutasındaki yabancı terörist  gruplar ile başını terörist Mihraç Ural'ın çektiği THKP-Acilciler grubu bir aydır  cephe hattında keşif devriyesi, askeri yığınak ve yer tespiti amaçlı top atışları  düzenliyordu.
 
Muhalif kaynaklara göre, Türkmendağı'nın doğusunda İdlib iline uzanan  hattaki Ubin ve Naciye bölgelerine saldırı düzenleyen rejim ve destekçileri, ilk  etapta bu hattı keserek Türkmendağı'nı kuşatmayı planlıyor.
 
İdlib-Lazkiye geçiş güzergahında bulunduğu için önem taşıyan  Türkmendağı'nın düşmesi halinde, Lazkiye'nin tümü rejimin kontrolüne girecek.
  
Öte yandan, rejim güçleri dün Türkmenağı'nın doğusunda İdlib iline  bağlı Zuayniyye ve Tuffahiyye köyleri ile Bidama beldesine kara ve hava  saldırıları düzenledi.

Devamı için tıklayınız...

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 11.08.2018 - 13:18 -237-
Bu sayfayı paylaşın :