+A A -A

"Eski Dostlar, Eski Dostlar..."

-A A +A

İstanbul’da Küçükçamlıca’da gene eski dostlar ile buluştuk .Kadir gecesi günü iftarı birlikte yaptık, Anadolu Vakfı’nın davetinde..Buna benzer bir toplantıyı  aynı yerde 28.Nisan 2018 günü yapmıştık. Gene eski dostlar toplanmış,üniversite yıllarından,bekar evlerinde beraber kalışlarımızdan ve aynı yerde çalışmalarımızdan  bahsederek geçmişi yad etmiştik.

Bu tür toplantıları ben, çok önemsiyorum .Toplantılarda önemli konuşmalar oluyor. Ülkenin hayati konuları görüşülüyor.Toplantıya eski ve yeni bürokratlar,milletvekilleri,  işadamları ve çok sayıda aydın insan katılıyor. Böyle güzel insanların bulunduğu yerde elbette  sadece havadan sudan konular görüşülecek değil..

Ama ben, bu toplantılarda daha çok arkadaşlarımı görmek,gençliği birlikte geçirdiğimiz insanları  görmek  ve hatıraları yad etmekten daha çok  haz duyuyorum.

Toplantılarda ilmi konular olduğu kadar, geçmişi yad eden bölümler de oluyor. Benim hoşuma giden bölümler…

Toplantıya her zaman teşrif eden Vakıf Başkanımız ağabeyimiz Hayrullah  Başer Ankara’dan geldi. Ankara’dan bir grup başka arkadaş da ferden katılmışlardı .Ayrıca toplantıda Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı  ve eski Yozgat Milletvekili  Mehmet Çiçek ağabeyimiz  de vardı.

Mehmet Çiçek, sohbet sırasında eski İstanbul’u anlattı. O,İstanbul’a l966’da gelmiş.Benden l0 yıl önce O zaman İstanbul’un nüfusu nüfusu 850.000 imiş.Şimdi l5.000.000 ..

Üsküdar’dan Eminönü’deki  işyerimize geçiş konusunda Boğaz vapurlarına binişimiz, vapurla yarım saatlik yol alışımız, O’nunki ile aynı..Biz sabah evde kahvaltı yaptıktan sonra 8.15 vapuruna binerdik.

O zaman hepsinin ofisi ve matbaası Cağaloğlu’nda olan gazetelerin  tüm personeli hemen hemen 8.15 vapurunda olurdu. Çünkü herkes saat 9’da işinin başında olmak isterdi . 8.15 vapuruna binilince saat 9’da Cağaloğlu’nda olmak çok kalay olurdu.O zaman Mehmet abi,Üsküdar Merkez vaizi  idi.Geniş bir çevresi  vardı. Biz, O’nun Üsküdar’da kiraladığı bir evde  6 bekar kalırdık.

8.15 vapurunda meşhur gazetecileri  görmek mümkündü .Esasen,Eminönü bölgesinde işi olan herkes bu vapurlardan birisi ile geçmek zorunda idi.l976’da l.köprü açılmıştı ama,vapurla gitmek daha zevkli olurdu.Boğaz köprüsü arabası olanlar içindi üstelik..Yani 8.15 vapuru o kadar meşhurdu ki, o zamanın Tercüman Gazetesi’nin spor sayfası müdürü Necmi Tahyolaç;”8.15 Vapuru” diye bir yazı bile yazmıştı, spor dışı bir yazı olarak…

Boğazda güzergahı değişik vapur seferleri de vardı şimdiki gibi.O zaman küçük bir iskelesi olan Salacak vapuru vardı. Salacak vapuru yolcusu en az olan iskeleden kalkardı. Bizim 8.15 vapurunda herkesin göz aşinalığı vardı ama, Salacak Vapuruna binenlerin hemen hepsi birbirlerini tastamam tanırdı.Çünkü hem sayıları azdı,hem de aynı yerin insanları bu vapura binerdi. Hatta öyle ki,her yolcu hemen hemen her gün aynı yere otururdu .Yolculardan birisi ötekinin yerine gelir de oturur diye oturmazdı .Vapurda yer tutmak diye bir şey olmadığı halde,komşusuna ayıp olmasın diye düşünülürdü. Sanki yer onunmuş gibi..Bir adam, hep aynı yere oturmaya alışmış  Ahmet beyin yerine oturmuşsa, bilin ki o, yabancı bir adamdır ve bu teamülü bilmiyordur..

İftar yemeğinde aynı masada oturduğumuz arkadaşların  bir çoğu bekar evinde beraber kalmıştı.Bizim bekar evleri hikayelerimiz ayrı ama, onlarınkini de dinledik..

Mehmet Çiçek ağabeyimizle  eskileri  yad ettik.Güzel sohbetler ettik.Güzel konuşmalar dinledik. Yılardır  görmediğimiz arkadaşlarımızı gördük.. Hatıraları tazeledik.

“Bu yazının başlığını  ne koyalım” diye düşünürken, FM radyosundan ,”Eski dostlar” şarkısı çalıyordu:

“Unutulmuş birer birer/eski dostlar, eski dostlar/Ne bir selam, ne bir haber/Hayal meyal düşler gibi/ Uçup giden kuşlar gibi/Yosun tutan taşlar gibi/Unutulmuş  isimlerde/Bilinmez ki,nasıl nerde/Şimdi yalnız resimlerde”…

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Geçen haftaki yazımda,”Gerçeğin Tokadı” başlıklı bir yazı yazmıştım.Bayramdan sonra seçim var. Herkes “biz kazanacağız” diyor.Hepsi birden kazanamaz.Bakalım  gerçeğin tokadı kimlerin ensesinde patlayacak…

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Efendim,Kadir Gecesini hayırlısı ile geçirdik .Bayram geliyor.Tüm okuyucularımın,milletimizin ve İslam  aleminin mübarek Ramazan  Bayramını tebrik eder. Allah’ın  daha nice bayramlar göstermesini niyaz ederim.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 11.06.2018 - 14:38 -578-
Bu sayfayı paylaşın :