+A A -A

Garip bir yolcu !

-A A +A

İnsan bir yolcudur.Nereden geldik, nereye gidiyoruz ? 

Allah Kitabında dosdoğru yolu (sırât-ı müstakîm) olduğu, başka yollara sapmadan bu yolda yürümenin gerektiği bildirilmektedir.Sevgili Peygamberimiz "Benim dünya rahatlığı ile işim yok. Ben dünyada, bir ağacın altında bir süre gölgelenen ve sonra oradan ayrılarak yoluna devam eden bir yolcu gibiyim.” 'Dünyada (kimsesiz) bir garip gibi yahut bir yolcu gibi ol! “ Yaradan Efendimizi alemlere rahmet, insanlığa rehber kıldı. Doğru yolu o gösterdi. Bir kandil misali yolumuzu aydınlattı.  Bu rehbere ,bu yolcuya müracaat etmeliyiz.Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.Yolu yolumuz olmalıdır.

Gideceğimiz yolu kendimiz seçeriz. Oruç Aruoba ¨Kendi yolunu bulamayan, bütün yolları boşuna yürür.¨ Şeyh Edebali ¨Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın..¨  Dönüşü olmayan yola girersen ,kötü yola saparsan yolun çıkmazdır. Sonu pişmanlık ve hüsrandır.

Doğru istikamet üzere bulunmak.Doğru yoldan ayrılmadan, Gerçeğin yolundan sapmadan gidersek . Yolumuz açık , sonu aydınlık, mutluluk ve kurtuluş olur.

Allah’ım!

Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi haktan, hakikattan ayırma.

Amin.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 04.05.2018 - 10:46 -865-
Bu sayfayı paylaşın :