+A A -A

İran yaptırımlarının etkisi

-A A +A

ABD’nin İran’a yönelik aldığı yaptırım kararlarının uygulamaya geçmesi, İran ekonomisinde başta kur artışı ve hayat pahalılığı gibi birçok sosyal huzursuzluğa neden oluyor.

Diğer taraftan İran-ABD arasında oluşan yeni gerginlik hem İran’ın ticaret ortakları açısından hem de enerji sektöründe birçok ülkeyi ilgilendiren önemli bir konu haline gelmiş bulunuyor.

İRAN’IN TİCARET ORTAKLARI NASIL TAVIR ALACAK?

Bu hafta uygulamaya konulan yaptırımlara bölge ve müttefik ülkelerin tepkisi, kısa vadede küresel ekonominin yönünü de belirlemiş olacak.

Almanya, Fransa ve İngiltere İran’la imzalanan nükleer anlaşmanın kendi ülkelerinde hala geçerliliğini koruduğunu ifade ederken, ekonomilerinin yaptırımlara karşı ne kadar esneklik göstereceğini hem iktisatçılar hem de siyasetçiler merakla bekliyor.

Bu arada Nükleer Barış Anlaşması'nın tarafları olan İngiltere, Fransa ve Almanya özel sektörüyle yaptırımları destekler nitelikte kararlar alırken diğer taraftan diplomatik iletişimi hızlandırarak ABD’yle mesafeli bir yol bulma çabasında.

Bu meyanda, Almanya’nın özel sektör firmaları İran’dan çıkma kararı alırken Almanya Dışişleri Bakanı’nın İran’la yapılan nükleer anlaşmanın Almanya’da hala yürürlükte olduğuna dair açıklaması bu görüşü destekler nitelikte.

Diğer yandan, Fransız otomotiv firması İran’daki üretimini durdurma kararı alırken; İran’da yıllardır üretimini sürdüren Japon otomobil firması ABD’deki pazar payını kaybetmemek için İran’dan çıkma kararı aldı. Hâlbuki ABD yönetimi nükleer anlaşmadan geri çekildiğini duyurduğunda Macron, Trump’ın aldığı kararın hata olduğunu ifade etmişti.

Yaptırımların genişletilmiş ve derinleştirilmiş ikinci safhasının da 4 Kasım 2018’de devreye girmesi bekleniyor. 4 Kasım’da uygulamaya konacak enerji odaklı yaptırımların enerji arz güvenliğini ülkelerin gündeminde öncelikli sıraya yerleştireceği öngörülürken çok kutuplu dünyanın ekonomik işbirliklerinin temelleri de bu süreçte atılacağa benziyor.

Devamı için tıklayınız...

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 09.08.2018 - 15:32 -140-
Bu sayfayı paylaşın :