+A A -A

İsrail, Suriye’ye bakın niçin saldırmış!

-A A +A

İsrail ordusu, cumartesi günü gerçekleştirdiği hava saldırılarında Suriye’deki bazı mevzileri bombaladığını duyurmuştu. Ordu kaynakları, İran’ı Suriye topraklarında İran Devrim Muhafızları için askeri kamp inşa etmekle suçladı.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada ‘’Suriye rejiminin desteğiyle ve Şam’ın onayıyla, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Ordusu, uzun zamandır Suriye topraklarındaki T4 Hava Üssü’nü koordine ediyordu’’ ifadelerine yer verdi.

Times Of İsrael gazetesinin askeri bir yetkilinin sözlerine dayanarak yer verdiği haberinde İran Devrim Muhafızları’nın T4 Hava Üssü’nü İran destekli Lübnan Hizbullah’ına silah sevkiyatı için kullandığı belirtildi. Askeri yetkili söz konusu operasyonların İsrail aleyhinde faaliyet gösteren bu gruplara karşı yapıldığını kaydetti.

İsrail ordusu, cumartesi düzenlediği hava saldırılarında Şam ve Palmira şehirlerine yakın bir komuta merkezindeki uçaksavar bataryalarının ve hava savunma sistemlerinin hedef alındığını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) konuya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırılarda rejime bağlı güçlerden 6 savaşçının öldüğünü, bir İsrail F-16 uçağının Suriye’den açılan uçaksavar ateşiyle düşürüldüğünü kaydetti.

Odu, uçaklarının düzenlediği hava saldırılarında Şam yakınlarında yer alan T4 Hava Üssü’nde uzun menzilli SA-5 ve kısa menzilli SA-17 uçaksavar füzelerine ait bataryaların ve hava savunma sisteminde kullanılan SA- füzelerinin hedef alındığını ifade etti. Tüm bu gelişmeler İsrail’in Suriye’den topraklarına girmeye çalışan İran’a ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğü iddiası üzerine meydana gelmişti.

Suriye’deki iç savaşı yakından takip eden Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırılarda Suriye Hava Kuvvetleri’ne bağlı güçlerin yanı sıra Madaye ve Sergaya’daki askeri mevziler hedef alındı. Lübnan-Suriye sınır boyunca uzanan Kalamun dağlarında yer alan savunma birlikleri de İsrail uçakları tarafından vuruldu. Ayrıca İsrail basınında yer alan habere göre Dera kentinde yer alan 3 askeri birlik de savaş uçakları tarafından bombalandı.

Şarku'l Avsat

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 12.02.2018 - 12:13 -396-
Bu sayfayı paylaşın :