+A A -A

Japonlarda Harakiri, Bizde Kakara Kikiri!!! :)))

-A A +A

Kahramanlarımıza ve Değerlerimize Bir Sevgi ve Yürek Yürüyüşü: Değerlerimiz Marka,  Markalarımız Değer Olsun!

Bu röportajımız iletişim uzmanı Sayın Harun Emre Karadağ ile... Harun Emre Karadağ ile gündem, geleceğin trendleri ve algı yönetimi üzerine sohbet edeceğiz...

Sayın Karadağ, Tantana Grubu nedir?

Tantana Grup mizah ve karikatür ile algı yönetimi ve sosyal medya iletişimi konusunda çalışan bir grup. Tantana Grup karikatür ve Mizahın her şeklini kullanarak adeta bir içerik fabrikası hüviyetinde topluma etki eden bir ekiptir. Bu ekip bünyesindeki usta ve uzman karikatüristler, mizah yazarları, animatörler, sosyaloglar, psikologlar ve iletişim uzmanlarından oluşmaktadır. Seçim, referandum, darbe gibi  gündemdeki çok önemli zamanlarda ve dönemlerde topluma ciltlerce makaleler yazılarak anlatılabilecek bilgi ve yönlendirmeleri karikatürlerle, mizahla, caps ve animasyonlar yaparak doğru algı yönetimini gerçekleştirir ve tebessümle gönülleri fetheder.

Geleceğin trendleri neler olacak?

Gelecek; yönetim, marka, değerler, iletişim ve görsel tasarımlar üzerine şekilleniyor, yerimizi almalıyız. Dünya da dengeler yeniden kuruluyor. Yeni yönetim anlayışı daha çok inovasyon, iletişim ve insan odaklı olacaktır: İnsanların bizim değerlerimizle ilgisini çekecek, planlı ve “attığı taş kurbağayı ürkütecek” projelerle, tanıtımlarla devletimiz, şirketlerimiz, sivil toplum örgütlerimiz yerini almalıdır.

Daha yaşanılır bir dünya için insanlığa yönelik projeler; evrensel değerleri içeren çalışmalar üretmeliyiz, hayata geçirmeliyiz. Milli ve manevi yayınlar; tanıtım kitapçıkları, cep kitaplar, çizgi roman, diziler, filmler, tv programları, animasyonlar ve oyunlar üretmeliyiz... Bize özgü motiflerle sıradaşı tanıtımlarla... Değerlerimizle Marka (Marka Ülke, Marka kent, Marka Üniversite, Marka Firma) Olmalıyız. Markalarımıza değer katıp, değerlerimizi marka yapmalıyız. Gönüller kazamalıyız...

Algı yönetimi derken?

 Algıyı yöneten Dünya’yı yönetir...

Neden mi? Bilişim teknolojilerinin günlük hayatımızı hızla isgal etmesinin ardından, başta çocuklar ve gençlerin bu alandan gelen bilgilere yoğun bir sekilde maruz kaldığı görülmektedir.

İletişimin algı üzerinden yürüdüğü bu dönemde, ülkemiz ve degerlerimizin doğru algıyla sunulması bir zaruret ifade etmektedir. Doğru algıyı oluşturmak ve değerlerimizi yeni nesillere aktarımını sağlamalıyız. Kültürümüzü, değerlerimizi ülkemiz ve dünyadaki çocuklar, gençler, aileler, sivil toplum örgütleri ve iş dünyasıyla özgün görsel tasarım ve tanıtımlarla buluşturarak; yeni markalar çıkararak, bu alandaki iddiamızı ortaya koymalıyız.

Algı da en iyi mizahla yapılır. Şu anda algı yönetimi en çok mizahla yapılıyor. Toplumun bilinç altı en iyi mizahla doldurulur. Mizah görseldir. Görülür ve beyne işler. Sürekli tekrar da mesajınızı yerleştirir ve kabullendirir.

Algı nasıl yönetiliyor?

Algı Nasıl Yönetiliyor; Bir örnek
Önce yıldızlar savaşı sonra gerçek savaş!..
Amerikan film endüstrisi Hollywood, Marvel ve DC evrenlerini bilir misiniz?

Marveli ve DC evrenleri, Amerikan film endüstrisi Hollywood algı yönetiminin merkezidir, bilinçaltı ön hazırlığı burada yapılır. Bunlardan en bilinen örneği, ikiz kuleler saldırısıdır. Hollywood, Amerikan tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kabul edilen 9/11 saldırısını –daha saldırı gerçekleşmeden- yıllar içinde defalarca filmlerinde işlemiş ve Afganistan, Irak işgallerine meşruiyet sağlamak için algı mühendisliği yapmıştır

Marvel ve DC evrenleri de –tesadüfen- aynı tema ile yeni bir macera arayışına girdiler bu sene. Hem Marvel hem DC fantastik evreninde, kahramanlar bu yıl birbirleri ile savaşacak. Marvel ‘de Kaptan Amerika Demir Adam’la, Batman ise Superman ‘le kapışacak. Aynı tarafta olmalarına rağmen, yöntemleri ters düştüğünde birbirine giren süper kahramanlar, her iki filmin sonunda da ‘’aslında hedefin bir başkası olduğu’’ temasıyla tekrar bir araya gelecekler. Yani göstermelik bir mücadeleden sonra ‘’biz neden savaşıyoruz kardeşim? Aslında aynı tarafta değil miyiz? Asıl düşman falanca’’ diyip, kaostan düzen yaratacaklar. Düşman olarak “islamı gösterecekler.”

Marvel ve DC evrenlerinde süper kahramanların süper kahraman olması için 2 şart vardır:

1- Başına bir kaza gelerek süper güçlerine kavuşursun

2- Teknolojiden faydalanır süper kahraman olursun

Başka hiçbir şekilde süper kahraman olunmuyor bu evrenlerde. Dikkat ettin her ikisi de dışa bağımlı kader çizgileri çiziyor. Hiç biri ''sahip olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur'' gibi değil. Her ikisi de dış etkenlerden ötürü yapabileceğini öğütlüyor çocuklara, gençlere.

Oysa bizim tarihimiz bu değil. Bizim kahramanlıklarımız inançla şekilleniyor. İster Bedir Savaşını al, ister Çanakkale. Her ikisi de yoktan var edilen bir inancın ürünü.

Sen çocuğa ''süper kahraman olmak istiyorsan ya teknolojiye sarılacaksın ya da başına radyoaktif bir kaza gelmesini bekleyeceksin'' temasını sunarsan, o çocuk içe kapanık pasif biri olur çıkar. ''Kahraman bekleyen''lerden olur. Oysa bizim milletimizde ''kahraman beklemek'' yerine ''kahraman olmak'' var. Aradığı süper gücü kendinde bulan bir ecdadın torunlarıyız; ama hollywood endüstrisinin gücü karşısında eğiliyoruz.

İnanç ve milli değerlerden kuvvet alan süper kahramanlarımız yok veya vardı da unutuldu diyelim.. Süperman'in pelerininden, Batman'in batmobil'inden göremedik. Bizim kahramanımız fetihteki isimsiz lağımcılar olmalı. Mesela, Çanakkale de 300 kiloluk top mermisini taşıyan çavuş sırpsındığı savaşının kahramanları…

Marvel bunu denedi bir türk kahraman yaptı adı Jannisary; yani yeniçeri jannisary marvel yazın google'a bakın nelerle karşılaşacaksınız. Bizi bizden önce çizdiler. Yemeyenin malını yerler hesabı...

Çizgi roman kültürü çok olmadığı için Türkiye’de sınırlı bilindi. Çizgi filmi de olmadığından televizyona aktarılmadı, çok bilinmedi bu yüzden. Serileri yapıldı. Amerika ve Avrupa’da okundu ama genel olarak yan karakter olarak kaldı. Avengers ekibinin Türkiye’de ki şubesi gibi oldu.

Peki biz Türkiye toplumu olarak neler yapmalıyız?

Hayatımıza Değerlerimizi Çağırmalıyız!
Onların kültürü ile bizim kültürmüz arasında fark vardır. İnsanın doğasını en iyi anlayan ve anlatan kaynaklar bizde! Kıymetini bilmiyoruz. Yanlış anlaşılmasın elbette İlim Çin’de olsa da Amerika’da Avrupa’da alalım, hatta bu bilgileri geliştirelim ve kendi değerlerimizle özümseyip aktaralım; kopyala yapıştır yapmayalım.

ASIL MESELE ŞU!

Neden gerçek kahramanlarımızla beslenmiyoruz! Çocukluğumuzda izlediğimiz Teksas, Zagor, Süperman, Batman, Temel Reis, Şirinler, Casper, vd. gibi kahramanlar hayal ürünüdür. Bu hayal kahramanının filmini izlemek, çizgi romanını ya da kitabını okumak bizim bilgi, hayal dünyamızı şekillendirir. Hayatımıza yön vermemizde farkında olmadan  etkiler. Bize çok şey katan, öğreten, en yakın olan, model olan bu hayal kahramanlarıdır. Bu öğrenmeyi, bu beslenmeyi bizim kültürümüzden, değerlerimizden gerçek kahramanlarla beslensek iyi olmaz mı? Bence muhteşem olur.” Bununla ilgili önemli çalışmalarımız var bunları konunun ilgileriyle paylaşmakta istiyoruz. Ayrıca bunun için bize ait karakterleri çıkarmanın tam zamanı! Bununla ilgili önemli sıradışı projelerimiz  var.

Hayatımıza çağırmamız gereken, Anadolu’yu bizlere yurt eden Alperenlerin vecdidir, aşkıdır, sevgisidir.Hayatımıza çağırmamız gereken şey, Alparslan Gazi’ye Malazgirt’te elbiselerini kefen diye giydirten hummalı sevdadır. Asırlar sonra bile insanları hayran bırakan, mermerde laler açtırtan Mimar Sinan ruhudur, heyecanıdır, sevgisidir. Siftah yapmayan komşusuna, siftah yapmış esnafın müşteri göndermesini sağlayan sevgidir, kardeşliktir duygusudur. İşte Mevlana’ya, ölüm için “Düğün günü ”dedirten sevgiyle yürümemiz ondadır. Onun için, şark kurnazlığı ile değil, Bizans entrikaları ile hiç değil, Taptuk Emre kapısına eğri odun bile getirmeyen Yunus Emre sevgisinin sadakati ile, bedelleri göze alıp dosdoğru yürümeyi seçiyoruz.

Bunun için de kültürümüzden, değerlerimizden beslenelim, üretelim. İnan çok fazlası var... Türkiye’nin Disneyi yapacak maskot ve çizgi roman kahramanlar mevcut. Fırsat verilmesi halinde tantana ekibi olarak hazırız, abartı değil bir  yılda bakın neler oluyor gösterebiliriz. Bu ülke için, dünya için, bir adım ileri gidebilmek için, insanlık için yani yine kendimiz için…

Büyük kahramanları öğrenmek demek,  BÜYÜK BİR TÜRKİYE DEMEKTİR...

Geleceği nasıl yönetiriz?

Çok acil bir takım oluşturmalıyız. Milli İletişim, Sanat Takımı..
Diziler, filmler, maskotlar, çizgi roman kahramanları vb. bir kültürü yansıtır. O kültürün değerleri bizlerini çaktırmadan öğretir, benimsetir. Sonra bizim kültürümüzden kendin bi haber nesil oluruz.

Algıyı ve geleceği yönetmenin yolu milli ve manevi ruhu güçlü bir Milli İletişim, Sanat Takımı oluşturup yazılı, görsel ve internet ortamında üretimler gerçekleştirmektir.

Milli İletişim, Sanat Takımının görevi şu olmalı: Özel projelerin, kriz yönetimin yapıldığı ve kurumsal tüm metin, görsellerin hazırlandığı görsel, yazılı, basılı, internet ve sosyal medya iletişim takımıdır. Özel projeler ve yukarıda kabul edilen projelerin marka olma yolunda stratejilerini belirleyen, görsellerini hazırlayan ve tüm sosyal medya etkinlikleri düzenleyen, paylaşım yapan, kriz iletişimini yönlendiren vb. çalışmalarını yaptığı milli iletişim, sanat takımını oluşturmalıyız. EN ELZEM GÖREVLERDEN BİRİ  BUDUR! GELECEĞİ ANCAK BÖYLE YÖNETEBİLİRİZ.

Bunun için Tantana Grubu olarak sizin bir projeniz var mı?

...Evet doğrudur değerlerimizin ve kahramanlarımızın marka olması için soylu düşler, soylu sevdalar peşinde olduğumuz...

Çözüm, Türkiye’nin Kahramanları:  Akıl Çinde Değil, Değerlerimizin İçinde!

Dünya bizim değerlerimizden, kahramanlarımızdan çok şey öğrenecek...

TÜRKİYE’NİN KAHRAMANLARI PROJEMİZ: BİZE AİT ROL MODELLERİ, KAHRAMANLARI, DEĞERLERİMİZİ İÇEREN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNSANİ GELİŞİM, ÖZGÜVEN, SEVGİ, MERHAMET  PROJESİDİR...

Markalarımıza değer katıp, değerlerimizi marka yapalım...

Türkiye’nin Kahramanları: Değerlerimiz ve Kahramanlarımızı Marka Yapmak İçin Bir Sevgi Ve Yürek Yürüyüşü... Dünya bizim değerlerimizden, kahramanlarımızdan çok şey öğrenecek... Ayağa kalk anadolu! Bizde ayağa kalktık

Şimdi çocukların, gençlerin, ailelerin Türkiye’nin Kahramanlarıyla, değerlerimizle hayatlarına  değer, güç, renk ve mutluluk katma zamanı!

Gördük ki tarifi bizde; yeter ki değerlerimizi öğrenelim, kahramanlarımızı tanıyalım, bilgilerimizi güncelleyelim, geleceğe değerlerimizle, kahramanlarımızla yürüyelim.

Dünya bizim değerlerimizden, kahramanlarımızdan çok şey öğrenecek. Bizim değerlerimiz, kahramanlarımız farklıdır. Bizde sevgi, saygı, merhamet, insanın yüreğini kazanmak, iyi ve güzel şeyleri öğütlemek vardır.

Sevgi, Bilgi, Başarı, Mutluluk, Düşünce, İletişim, Merhamet, Ahlak ve Hayal kahramanız var mı?

Allah’tan şanslıyız! Değerlerimiz, onlarca Anadolu Kahramanlarımız var. Nasreddin Hoca’mız var.

TÜRKİYE'NİN KAHRAMANLARI PROJEMİZİN İLK KAHRAMANI BAKIN KİMMİŞ?

Nasreddin Hocamız...

2 farklı kitap hazırladık ve bunlar Akşehir Belediyesi tarafından basılarak ücretsiz dağıtıldı.

“Nasreddin Hoca İle Öğreniyorum! Hayatın Tadı, keşfetmenin Tam Zamanı!” Uzmanlar tarafından seçilen fıkralarda ele alınan değerlerle çocuklara iyi bir model sunuyor. Sosyal becerilerİ kazanmalarını sağlayarak duygusalz ekalarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. Değerler eğitimi – sevgi, vefa,saygı, yardımseverlik, dürüstlük, sözünde durmak, düşünmek, üretmek vb.- konularda düşündürerek öğretiyor.

“Tarifi Bizde! Dünyanın Akıl Hocasından Akıl Çinde değil, Bu kitabın İçinde, Değerlerimizin İçinde” kitabında ise geçmişten, günümüze ve geleceğe Nasreddin Hoca 'mızın fıkralarıyla “Başarı, Motivasyon, Liderlik, Beden Dili, Girişimcilik, Eğitim, Düşünce Yönetimi,  İletişim, Aile, Duygusal Zekâ, Hedef Belirleme, Koçluk, Özgüven, Mutluluk” konularında sıra dışı bakış açılarıyla aklınızdaki tüm sorulara evrensel ve milli değerlerimizle cevap verdik.

DEĞERLERİMİZLE BULUŞTURUN: BU KİTAPLAR ÜCRETSİZ OLUP, SİZLERDE TOPLUMSAL SORUMLULUK PROJESİ OLARAK AKŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR YAYINLARINDAN ÇIKAN BU ÇALIŞMALARI  İSTEYE BİLİRSİNİZ, ÇOCUKLARLA, GENÇLERLE VE AİLELERE PAYLAŞA BİLİRSiNİZ.

Hit Projemiz: Türkiye’nin Kahramanları Özel Çalışma - Cumhurbaşkanlığı Forsu

İnsanlık Tarihine Işık Tutan, Dünyaya Yön Veren Bilim ve Efsane Kahramanlar, Ekonomi ve Yatırım Kahramanları, Türkiye’nin Çizgi Roman Kahramanları, Denizlerin ve Limanların Kahramanları,  Sağlık Kahramanları, Doğal Süper Kahramanları ve Gastronomi Kahramanları, Sanatın ve Edebiyatın Unutulmaz Kahramanları, Sporun Efsane, Zeki, Çevik, Ahlaklı Kahramanları, 15 Temmuz Vatan, Millet, Türkiye Kahramanlarımız, Cumhurbaşkanlığı Forsu Özel çalışmasından oluşmaktadır.

Özellikle hayata geçirmek isteğimiz projemiz Cumhurbaşkanlığı Forsu çalışmasıdır:

Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 Türk devleti hep konuşulmuş ama üzerine fazlaca materyal üretilmemiştir. Bu devlet isimleri üzerine yapılacak  bir araştırma ile oldukça muhteva çıkabilir. İlk elden pek çok bilgiye ulaşılabilir. Bunların bulunduğu döneme yolculuk yapan kahramanımız özellikle Göktürk, Harzemşah, Karahanlılar, Selçuklu ve tabii ki Osmanlı gibi devletler üzerinden mesajlar verebilir.

Her bir yıldızın farklı yetenekler veren bir gücü vardır. Cumhurbaşkanı bu sırrı öğrendiğinde 16 sadık adam/kadın arayışına girmiştir. Örneğin Göktürkler taş oymacılığında yetenekli ise, göktürk yıldızını taşıyan taşlara hükmetsin. Ya da bir diğer devlet (Selçuklular) Astronomi’de iyiyse, hava olayları ve kainatı işlesin.  Bu çerceveden yıldızların anlamını, mücadelesini anlatacak ve tarihimizin tanıtımı yapılacaktır.

Bu hamlemizin Türkiye markasına ve ekonomisine önemli katkısı olacaktır.

Tufan Hocanın deyimiyle “Tarih bizi çağırıyor”: Türk Sancağının gölgesi çok büyük. Ecdadın kardeşleri bizi çağırıyor. Gideceğiz inşallah. Türk vefalıdır.”

Değerlerimizi Marka yapıp, Markalarımızı değer katıyoruz! Bu çağrıya destek ve katkı bekliyoruz...

Bu sohbet için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 08.12.2016 - 11:43 -2,730-
Bu sayfayı paylaşın :