+A A -A

Kerkük'ten sonra Sincar da gitti!

-A A +A

Irak'ın kuzeyinde art arda olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. 25 Eylül'de gerçekleşen tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından tüm çağrılara kulak tıkayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani, bu Sabah ağır bir darbe daha yedi. Uzun süredir Barzani kontrolündeki Musul'un batı ilçesi Sincar, çatışma yaşanmadan Irak Ordusu tarafından geri alındı. Türkiye'nin dakika dakika izlediği bölgede yaşananlar, dünyada da ilk haber. Tüm büyük haber merkezleri, gelişmeleri canlı yayınlarla aktarıyor.

 

10.25 : Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, gelecek hafta Rusya'nın başkenti Moskova'yı ziyaret edecek ve mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşecek. Ziyareti, Moskova duyurdu.

Times: Kürtlerin Batılı müttefikleri Kerkük operasyonuna alkış tuttu

09.55 : İngiliz The Times gazetesi, bugün yayımladığı analizinde, Kürtlerin Batılı müttefiklerinin, Iraklı güçlerin Kerkük'e girmesini desteklediğine dikkat çekti. Times, Talabani'nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Kerkük'le ilgili gizli bir anlaşma yaptığından şüphelenildiğini de belirtti. 

Analizin başında, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB lideri Celal Talabani'nin oğlu Bafel Talabani'nin, Erbil'in 25 Eylül'deki bağımsızlık referandumu öncesindeki çabalarını aktarılıyor.

Pavel Talabani'nin referandum öncesindeki 'planı'

Buna göre Bafel Talabani, gelişmelerden dolayı kaygılıydı ve referandumuna iki gün kala, bunun iptal edilmesi ya da en azından tartışmalı bölgelerde yapılmaması yönünde bir çağrı hazırladı. Ancak bu çabalar hem Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin hem de KYB'nin yarısı tarafından kenara itildi.

Bunun üzerine Bafel Talabani'nin hasta babası için Erbil'den ayrıldığının belirtildiği yazı özetle şöyle devam ediyor:

"Bu çağrı geri çekildi ve Talabani bir sonraki uçağa binerek babasını görmek için Berlin'e gitti. Babası 10 gün sonra öldü. Irak siyasetinde hiçbir şey sonsuza kadar sürmüyor. KYB'deki Talabani kanadı şimdi, her halukarda bir anlaşma yapmakla suçlanıyor.

Dün, erken saatlerde yaşanan çatışmaların ardından Kerkük'teki, Talabanilere bağlı Peşmerge güçleri mevzilerini terk etti. KYB, Barzani'nin onları olanaksız bir konuma koyduğunu, bundan dolayı başa çıkılamaz, beklenmedik durumlarla karşılaştıklarını söylüyor. Bölgenin en büyük partisi, Barzani liderliğindeki KDP ise bu duruma büyük tepki gösterdi ve hatta ihanet suçlaması yaptı."

Times'ın analizinde Kürtlerin ABD ve İngiltere'nin olaydaki rolüne yönelik bir hoşnutsuzluk duyduğu aktarılıyor. Gazeteye göre, bunun nedeni Kürtlerin Batılı müttefiklerinin reel politika çerçevesinde onların değil karşı tarafından yanında yer alması:

"Batılı müttefikler; Arapların Kürtlerin anayurt olarak gördükleri Kerkük'e doğru ilerlemelerine seyirci kaldı ve onlara alkış tuttu. Bunların hepsi reel politikayla ilgili. Kerkük'süz bir Irak felaket olur ki Irak Başbakanı Haydar El-İbadi de artık ayakta kalamaz.

Amerikalıların ve İngilizler için, git gide daha fazla İran'ın kontrol ettiği bu ülkede, etkilerini sürdürmeleri açısından tek umut o. Gelecek yıl seçimler yapılacak. Kerkük ödemeye değer bir bedeldi."

09.30 : Irak ordusu, Kerkük'te peşmergenin terk ettiği Bay Hasan ve Havana petrol sahalarını kontrolüne aldı. Bölgede üretilen günlük 600 bin varil petrolün 280 bini Bay Hasan sahasından sağlanıyordu.

09.00 : Kerkük'ü dün 24 saat bile sürmeyen operasyonla kaybeden Barzani ve peşmergeleri, bu kez Ezidi kenti Sincar'ı Irak ordusuna bırakmak zorunda kaldı. Sincar'da yaşayanlar, ordu birlikleri ve Şii milisler Haşdi Şabi'ye bağlı grupların kente girdiğini bildiriyor.

Reuters haber ajansı, Laleş adlı grubun peşmerge tarafından terk edilen Sincar'da tamamen kontrolü sağladığını son dakika koduyla duyurdu.

Anadolu Ajansı'na konuşan peşmerge komutanı Kasım Şeşo, Sincar'da herhangi bir çatışmanın çıkmadığını çünkü eşit olmayan bir güçle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Telafer'i terör örgütü IŞİD'den kurtarma operasyonunda Sincar'a ulaşan Irak ordusu, ilçe merkezinden yaklaşık 30 kilometre mesafede konuşlanmıştı.

IŞİD çatışmaları fırsat bildi!

08.40 : Kerkük'te dün peşmergenin kaçması ve akşamüstü ordu birliklerinin kontrolü ele almasıyla kent sakin bir gece geçirdi.

Çatışmaları fırsat bilen terör örgütü IŞİD, saldırıya geçti. Teröristlerin kentin batısındaki iki köyü işgal ettiği bildiriliyor. Köylerdeki siviller komşu köylere kaçtı. İşgal edilen köyler 45 kilometre mesafedeki El-Milh ve Et-Tuveyliğa.

Anadolu Ajansı, IŞİD teröristlerinin bölgedeki petrol kuyularına doğru ilerlediğini aktarıyor.

Saldırı düzenleyen teröristlerin Havice'den kaçan militanlar olduğu açıklandı.

Almanya peşmergeye eğitimi durdurdu

08.25 : Almanya, Kerkük'teki çatışmaların ardından peşmergelere verdiği eğitimi askıya aldı. Der Spiegel dergisi, söz konusu kararın Almanya’nın tarafsızlığını tehlikeye atmamak için alındığını yazdı. Alman ordusu 2014 yılından bu yana ABD öncülüğünde IŞİD’e karşı kurulan koalisyonun bir parçası olarak Kuzey Irak'ta peşmerge güçlerini eğitiyor.

ABD tarafsız kaldı

08.20 : Kerkük'ün geri alınması üzerine Washington'dan ilk açıklama geldi. Gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, "ABD Irak, Kerkük civarında şiddet olayları yaşandığına dair haberlerden kaygı duymaktadır. Bütün taraflara askeri aktiviteleri koordineli bir şekilde yapmaları ve sükuneti sağlamaları yönünde çağrı yapıyoruz" dedi. 

Nauert şöyle devam etti:

"Bütün tarafların, etnik ve dini çatışma çıkmasını isteyen Irak düşmanlarının provokasyonlarına gelmemesini şiddetle öneriyoruz. Özellikle ise IŞİD'in ortadan kaldırılması için yapacak çok şey var, Irak ve Kürt güçleri arasındaki gerginlik bu önemli görevi etkiliyor. ABD, Iraklı partnerleriyle  IŞİD'in yenilmesi için çalışmaya devam edecektir."

08.00 : Irak'ta gün boyu yaşanacak gelişmeleri canlı blogla aktaracağız.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 17.10.2017 - 10:48 -1,196-
Bu sayfayı paylaşın :