+A A -A

MOSSAD’la verilen karar meşru olamaz

-A A +A
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne yönelik yaptırımların ağırlaştırılması konusunda görüş birliğine vardı. Türkiye, İran ve Irak Merkezi Yönetimi’nin bu konuda atılacak adımları olduğunu belirten Erdoğan, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi neyin referandumunu yapıyor? MOSSAD’la masaya oturarak verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur. Bu şekilde böyle bir adımı atmak inanıyorum ki Kuzey Irak yerel yönetimini yalnızlığa mahkum edecektir. İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellidir. Daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var” dedi. Ruhani de Barzani’nin yanlış yaptığını ve telafi etmesi gerektiğini belirterek, “Bu konuda İran, Irak, Türkiye çok ciddi girişimlerde bulunmalıyız” diye konuştu.
 
Erdoğan, dün günübirlik yaptığı Tahran ziyaretinde Ruhani ile Irak ve Suriye’ye yönelik yeni yol haritasını belirledi. Baş başa görüşen Erdoğan ve Ruhani, heyetlerle birlikte Türkiye-İran 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey Toplantısını da gerçekleştirdi.
 
Akar’la geldi
Ziyarette ana gündem maddeleri Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yaptığı referandum, Suriye’deki son gelişmeler, terörle mücadele, sınır güvenliği, ticari başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi oldu. Sadabad Sarayı’na atlı birlik eşliğinde gelen Erdoğan Ruhani tarafından resmi törenle karşılandı. Görüşmelere ve karşılamaya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. 
Erdoğan’ın ziyareti öncesinde, hafta başında Tahran’a gelerek mevkidaşı ve İranlı yetkililerle görüşmeler yapan Akar, Erdoğan’a bilgi verdi. Erdoğan, Tahran Mehrabad Havalimanı’ndan Sadabad Sarayı’na makam otomobilinde Akar ile birlikte geldi.
 
‘Yalnızlığa mahkûm’
Baş başa ve heyetlerin de katıldığı görüşmeler yaklaşık 2.5 saat sürdü. İkilinin görüşmeleri sonrası yapılan ortak basın toplantısında Erdoğan, bölgesel sorunların gündemlerinde olduğunu belirterek “Şu anda üçlü mekanizmalar şeklinde çalıştığımız Irak sorunu  ilk madde haline gelmiş vaziyette. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin gayri meşru referandumunu zaten tanımadığımızı ifade ettik. 350 kilometre sınırla kuzeyde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde Merkezi Yönetim, batısında Suriye, Kuzey Irak bölgesel yönetimi neyin referandumunu yaptı?” diye konuştu.
“Kendisini İsrail’den başka tanıyan bir dünya ülkesi yok” diyen Erdoğan “MOSSAD ile masaya oturularak verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur. Bir tarafına malum bir zatı alıp, bir diğer tarafına bir diğer malum zatı alıp bu şekilde böyle bir adımı atmak inanıyorum ki Kuzey Irak Yerel Yönetimi’ni yalnızlığa mahkûm edecektir” ifadelerini kullandı.
İran ve Türkiye’nin kararlılığının belli olduğunu, muhataplarının Irak merkezi yönetimi olduğunu kaydeden Erdoğan “Bu referandumu da kesinlikle gayrimeşru olarak telakki ediyoruz. Bildiğiniz gibi attığımız adımlar var. Gerek İran’ın gerek Türkiye’nin gerek merkezi yönetimin, ama bundan sonra daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var” dedi.
 
Çatışmasızlık bölgeleri
Suriye konusunda da İran, Rusya ve Türkiye’nin Astana sürecini işlettiğini belirten Erdoğan “Burada da çatışmasızlık bölgesini çok çok önemsiyoruz. Tabii ki burada bu üçlü mekanizmanın özelikle terör örgütleri, başta DAEŞ olmak üzere, El Nusra, bunlara karşı mücadelesi birlikte oradaki mazlum ve mağdur insanların kurtuluşuna vesile olacak. Tüm dünyadaki mazlumların, mağdurların kurtuluşu için vereceğimiz mücadele inanıyorum ki bizler üzerinden önemli bir vecibedir. Ve bu süreç içerisinde ilgili bakanlarımız, gerek silahlı kuvvetlerimiz gerekse bu konuyla ilgili istihbarat örgütlerimiz her tür çalışmayı yoğun bir şekilde bölgede yapmaktadırlar” diye konuştu.
 
Hamaney ile görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de görüştü. Hamaney’in ofisinde basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Görüşmede, İran Cumhurbaşkanı Ruhani de bulundu.
 
 
‘En temel amacımız barış ve istikrar’
 
İran Cumhurbaşkanı Ruhani de görüşmede bölgedeki hassas konuları ele aldıklarını, Suriye ve Irak meselelerini görüştüklerini belirterek, “En temel amacımız bölgede barış, istikrar ve güvenliği hakim kılmaktır” dedi. Ruhani, Türkiye, İran ve Rusya’nın Suriye’de barış ve güven ortamını sağlamak için işbirliği yaptığını söyledi. 
 
Irak meselesiyle ilgili olarak Türkiye, Irak ve İran arasında işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydeden Ruhani, “Etnik ve mezhebi ayrımcılıklara arttırmak bazı yabancıların buradaki planlarıdır. Bu şekilde bölgeyi ayırmaya çalışıyorlar. İki ülke de hiçbir şeklide ayrımcılık davranışlarını kabul etmiyor. Bütün bir Irak ve bütün bir Suriye iki ülkenin de en temel amacıdır. Irak Kürt Yönetimi’nin halkı bizim çok iyi komşularımız ve değerli kardeşlerimiz. Biz onlara herhangi bir baskı uygulanmasını istemiyoruz. Ancak burada bulunan bazı kişiler yanlış karalar aldılar. Bu kararları bir an önce telafi etmek zorundalar. Bu konuda İran, Irak, Türkiye çok ciddi girişimlerde bulunmalıyız” dedi. 
 
Terörizimle ortak mücadele
Terörizmle mücadelenin iki ülkenin temel amaçlarından olduğunu vurgulayan Ruhani, “Hangi isimle olursa olsun, hangi yerde olursa olsun terörizmle iki ülke de mücadele edecektir. İster bunun adı DAEŞ, El Nusra veya PKK olsun. Adı her ne olursa olsun terörizmle mücadele edeceğiz. Teröristler şunu bilmelidir ki bölgenin güçleri onların bölgedeki gaddarca davranış ve eylemlerine izin vermeyecektir” diye konuştu
 
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 05.10.2017 - 06:47 -930-
Bu sayfayı paylaşın :