+A A -A

NATO’nun “birlik” gerekçesi Türkiye

-A A +A

NATO zirvesi bir dizi sorunu ve çıkış yolunu açığa çıkardı; ve kabul etmek gerekirse bunun ateşini de Trump yaktı.

Trump’ın NATO’nun Avrupalı ortaklarını sıklıkla azarladığı ve en fazla Almanya ile uğraştığı biliniyor. Zira Almanya Avrupa’nın ekonomik olarak en güçlü ülkesi ve AB-ABD ticaret dengesinde ABD aleyhine işleyen durumun sorumlusu olarak görülüyor. Ancak öte yandan Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın neredeyse bütünü, ABD’nin stratejik olarak müttefiki. Hatta Trump Avrupa’yı eleştirip durduğunda, AB Konsey Başkanı Tusk, “Trump müttefiklerinin kıymetini bilsin, dünya genelinde fazla dostu kalmadığı düşünülürse....” diyerek riskli bir  durumu hatırlattı.

ABD’nin İsrail, Suudi Arabistan hatta Mısır, Ürdün,  Güney Kore, Avusturalya gibi tek tek müttefikleri olabilir. Ancak bugünkü varlığını neredeyse borçlu olduğu doğal müttefiki Avrupa. Tusk “bizi de küstürme, yoksa hep birlikte batarız” demekte haksız olmayabilir.

ABD, Almanya’yı sevmiyor; Trump Merkel’i seviyor

Trump, AB’den gelen bu eleştiriye karşı, dikkatlerin Almanya’da yoğunlaşmasının gereğine vurgu yaptı. Mealen, “bana değil Almanya’ya bakın” diyen  Trump “Almanya, Rusya’nın esiri oldu” da dedi. Bu noktada kast ettiği, Almanya’nın enerji için Rusya’ya dünyanın parasını ödemesiydi.

Almanya’yı Rusya’ya esir düşen ülke olarak tanımlayan Trump, aynı zamanda “Merkel’le çok çok iyi anlaşıyoruz” da dedi. Bu iki haber, yan yana uluslararası basında yer aldı. Yorum yapması zor.  Trump, Merkel’le anlaşıyor ama Almanya ile mi anlaşamıyor? Yoksa Merkel Trump’a başka konuşuyor, ülkesinde başka işler mi yapıyor? Ya da Trump Merkel’in Almanya’da sarsılan itibarını daha da beter hale getirmeye mi çalışıyor?

Kimsenin aklını okumak mümkün olamadığından, esas amacı bilmek kolay olmuyor. Ancak Merkel “ Almanya bağımsız bir ülkedir, kararlarını kendi verir” diye yanıt verdiğine göre Trump’ın “biz anlaşıyoruz” yaklaşımının önünü kestiği söylenebilir.

Devamı için tıklayınız...

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 13.07.2018 - 15:38 -134-
Bu sayfayı paylaşın :