+A A -A

Ölçüyü Kaçırmak

-A A +A
Her varlık, etrafındaki diğer varlıklarla bir bağ ve iletişim içerisindedir, bu bağlılığın devamı onların hayatları için zaruridir. İnsan, yaradılışı gereği diğer canlılardan daha farklıdır. İletişim konusunda da bu farklılık göze çarpar, atasözünde de söylendiği gibi: insanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır. İnsan hayatının en önemli ihtiyacı da diğer canlılardan farklı olarak barınma, beslenme, uyum sağlamak, anlamak, anlaşılmak ve iletişim kurmaktır. 
 
Bu temel ihtiyacı karşılarken, sağlıklı bir iletişim şarttır. Anlaşılmak için öncelikle karşımızdakini anlamaya çalışmalı, iki dinleyip bir söylemeliyiz. Dinlerken bir bütün olarak dinlemeli, karşımızdakinin sözünü kesmemeliyiz. Münakaşa etmemeliyiz. Kaba, kırıcı, küçük düşürücü, hakaret niteliğinde, ölçüyü kaçıran sözler söylememeliyiz. İletişimin içinde kibirlenen, doğallıktan uzak, yapay tavırlardan sakınmalıyız. Çirkin sözlü ve asık yüzlü bir iletişimden ziyade saygılı, güler yüzlü, dürüst, az, öz, fakat anlaşılır bir konuşma tercih etmeliyiz. İçten ve samimi olmalıyız.
 
Günümüzde, iletişim şekillerinin yanında, iletişim araçları da anlaşmazlığa, sorunlara yol açabilecek konulardan biri haline gelmiştir. İletişim araçları, insanların varlığından beri var olmakla birlikte, her geçen gün gelişme ve ilerleme göstermiştir, bu iletişim araçları, hangi amaç için kullanılıyorsa ona hizmet eder. Bugün şartlarında kullanım hassasiyetine bağlı olarak insani değerlerin yüceltilmesi için de kullanılabilir, yok edilmesi için de. Doktorun elinde neşter şifa aracı iken, katilin elinde cinayet silahıdır.
 
İletişim sadece konuşmak değildir. Hissetmek, hissettirmek, görmek, göstermek, duymak duyurmak, dokunmak, hülasa bütün duyularını kullanmaktır. İletişimde %50 den fazlası beden dili,%40 a yakın ses tonumuz,%10 a yakını kelimelerin önem taşıdığı tespiti yapılmıştır. İletişim insan için her şeydir. Bu iletişimin sağlıklı olup olmaması ise, insanın kararlarına ve tavırlarına bağlıdır.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 27.01.2018 - 14:38 -1,425-
Bu sayfayı paylaşın :