+A A -A

Organ bağışı hayat kurtarır

-A A +A

AMASYA (AHG) Edib Ahmet CEYLAN

  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Amasya İl Sağlık Müdürlüğünce konferans düzenlendi.
  Amasya Belediye Kültür Merkezindeki programa Amasya Valisi Dr. Osman Varol  Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz, kurum müdürleri, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda konuşan İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz, Amasya ilinde yapılan eğitim çalışmaları ile sağlık personelinin ve halkın bu konu hakkındaki bilgi düzeyinin artırılarak, bugüne kadar onlarca kişinin organlarının aileleri tarafından bağışlandığını belirtti.

Organ bağışının önemine dikkat çeken  Amasya  Amasya Valisi ise şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bildiğiniz gibi 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftasıdır. Bu haftanın amacı halkımızda organ bağışı bilinci oluşturmaktır. Günümüzde tıp dünyası birçok şeye çare buldu fakat halen organ nakli konusunda bağışçılara ihtiyacımız var. Halkımızın bu konudaki duyarlılığı artacaktır. Organ bağışı dinimizce de uygundur. Bir insanın başka bir insana yapabileceği en büyük iyilik, onu sağlığına kavuşturmak için organ bağışlamasıdır. Bu düşüncelerle halkımızı organ bağışı kampanyasına destek vermeye davet ediyor, İl Sağlık Müdürlüğümüze çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum.” Dedi.

Daha sonra;
Samsun Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, organ bağışı hakkında bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

OMÜ Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Fatma Ülger ise vücutta gerçekleşen beyin ölümü ve sonrasını anlattı.

Donör Bakımı ve Donör Organizasyonu ile ilgili Yrd. Doç. Mürsel Kahveci bilgi verirken, İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu organ bağışının dini yönünü anlatarak, katılımcıları bilgileriyle aydınlattı.
Program konuşmacılara çiçek verilmesiyle sona erdi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 07.11.2017 - 16:14 -1,208-
Bu sayfayı paylaşın :