+A A -A

Orhan Birgit'in Basın Toplantısı

-A A +A

                  Yeniden Milli Mücadele mecmuasının kitleler üzerindeki etkisi milyonlarla ifade edilirdi. Bir örnek vereyim:

                 “Ortanın Solu” sloganıyla yola çıkan Ecevit,12 Mart muhtırasındaki tavrından dolayı İsmet Paşa’yla ters düşmüş, nihayet İnönü’nün istifasının ardından yapılan 5, Olağanütü Kurultay’da Genel Başkan seçilmişti. Merhum Ecevit halk tarafından yeterince bilinmiyordu.

                Bülent Ecevit kimdi? Ortanın Solu ne anlama geliyordu? O tarihlerde bu sorunun cevabı açık ve net bir şekilde verilemediğinden Ecevit Komünist olmakla da suçlanıyordu. Onun hakkında suçlamalara sebep olan şeyler elbette sözleriydi ve yayınlanmış kitaplarıydı. Şair ruhlu ve esasen şairliği de olan Ecevit, Türk-Yunan dostluğundan söz ederdi. Gel gör ki tarihin akışı onu Yunanistan’la savaşa zorlamış, Başbakanlığı döneminde Mehmetçik Kıbrıs’a çıkmıştır.

                Merhum Ecevit’in tartışmalara sebep olan en önemli eseri “Atatürk Ve Devrimcilik” isimli kitabıydı. Yeniden Milli Mücadele Mecmuası bu kitaptan iktibaslar (alıntılar) yapıyordu. Lenin, Mao Zhe Dung, Ce Guevara gibi komünist liderlerin silahlı mücadelesinden ve ihtilâllardan söz ederken; “onlar silaha başvurmak zorundaydı çünkü başka seçenekleri yoktu ama Türkiye öyle değildir, tokmağı çevirince kapılar açılır” anlamında sözler ediyordu. Yani Türkiye’de seçimle iktidara gelmek mümkündür, diyordu. Kime veya kimlere? Lenin’den ve Mao’dan söz ettiğine göre, Türkiye’de onlar gibi komünist olanlara.

                Mecmuanın bu tür yayınları 1973 genel seçimleri öncesinde CHP’lileri fena halde sıkıştırıyordu. Adaylar, gittikleri her yerde mecmua okurları tarafından yöneltilen bu sorulara muhatap oluyordu.

                Bazı parti liderleri de Mecmuayı kürsüde göstererek, “işte burada bunlar yazıyor” diye Ecevit’e ve CHP’ye yükleniyordu.

                Bu neviden sıkıştırmalar devam ederken CHP Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi Orhan Birgit (*), parti sözcüsü sıfatıyla basın toplantısı yapıp kameraların önüne geçti. Yeniden Milli Mücadele Mecmuasını eline alarak; “Bu dergi, devletin matbaasında(**) yüz binlerce basılıp bedava dağıtılıyor” şeklinde sözler söyledi.

                Oysa gerçek öyle değildi. Orhan Birgit’in yüz binlerle bedava basılıyor dediği dönemde mecmua ücreti mukabilinde basılıyor ve o yıllar baskı adedi 10.000 civarında bile değildi ve hiçbir zaman da yüz bin baskı adedine ulaşmamıştı. Gel gör ki tesiri, işte böyle yüz binlerle ve milyonlarla ifade edilen bir mecmuaydı Yeniden Milli Mücadele. (Gelecek hafta, Mücadele Hareketi İçinde Olanlar Hiçbir Şey Kaybetmemiştir.

                -------------------:

                (*) Orhan Birgit, 1927 Kars Dlu. Milletvekili, gazeteci, yazar.

                (**) Nuri Osmaniye Caddesi’ndeki Güneş Matbaası’nı kastediyor.

1 yorum var.

Ortanın solu diye siyasette kendine yer bulmuş olan Ecevit gerçekten bir komünisti. Dinden diyanetten bir haber, kominislerin tesirinde kalmış bir lider. Ülkemize ben bir faydasının olduğunu pek zannetmiyorum. Her ne kadar da Kıbrıs fatihi olarak geçse de esas Kıbrıs fatihi hükümet ortağı Rahmetli Erbakan'dı. Yine'de Ülkemize bir faydası oldu ise kendisine teşekkürü bir borç biliyor Allah razı olsun diyorum saygılarımla.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 20.03.2018 - 15:51 -2,506-
Bu sayfayı paylaşın :