+A A -A

Özetin Özeti!

-A A +A

                SEÇİMLERE üç gün kaldı

24 Haziran 2018 Pazar günü TÜRK milleti tarihinin belki en kritik seçimlerinden biri yapmak üzere sandık başına giderek oyunu kullanacak bu günleri ve geleceği hakkında bir tercihte bulunacaktır.

Bizler sivil toplum örgütleri olarak partizanca hareket etmeden yapılmak üzere olan SEÇİMLERİ alternatif senaryolar üzerinden sadece münhasıran TEKNİK olarak bir değerlendirme yapmış olacağız.

Her şeyden önce seçmen kitleleri olarak

“İDEAL olan ile REEL olan” arasında sağlıklı ve doğru bir ilişki kurabilmek ve de bu ilişkinin bütüncü bir yaklaşım ile herhangi bir siyasi ve iktisadi hadiseyi yerel bölgesel ve küresel ölçekte büyük fotoğrafı görerek yapmak gerekliliği en doğru en mantıklı en isabetli bir düşünüş ve davranış biçimi olduğu evrensel bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.

Hiçbir zaman beşeri hadiseler en doruk noktasında asla İDEAL olamazlar eksiği ile gediği ile olurlar ancak tamir edilerek REALİTELER karşısında eksiği gediği giderilerek ilerleme kaydederler.

Kısaca idealler dikkate alınarak realiteler göz önünde bulundurularak hareket edilmeli ve hissi duygularla ya da kuyruk acısı ile yapılan yaklaşımlar pire için bir yorganı yakmaya benzer ki acısı ve maliyeti tüm ülkeye olacaktır ve tüm insanımıza olacaktır diye düşünmekteyiz.

SEÇİM sisteminin teknik alt yapısı

Elbette ki REFERANDUM ile kabul edilen yeni ANAYASA gereği yeni bir yönetim sistemi nin İLK oylaması yapılacaktır. Yani bizler hepiniz “parlamenter sistem” yerine “cumhurbaşkanlığı yönetim sistemini” oylamış ve ilk tecrübeyi yaşamış olacağız.

Diyelim ki bu SEÇİMDE anayasa gereği cumhurbaşkanı ile meclis arasında bir ZITLAŞMA bir ÇELİŞKİ oldu ve MECLİS kendi içinde bir mutabakat sağlayarak yeniden “eski parlamento sistemi” ne dönmek için ikinci bir SEÇİM kararı aldı ve TÜRKİYE iki ay içinde ikinci bir seçime gitti ve neticede yine ZITLIK ve çelişki doğdu ve TÜRKİYE iki ay içinde üçüncü kez ardar da seçime gitmek zorunda kalacaktır.

Bu sıra düzenli seçim 3/2 - 401 meclis çoğunluğu sağlayana dek devam edecek temektir ki TÜRKİYE yine de eski parlamenter sisteme dönmesi için MECLİS son noktada bir REFERANDUM ile mevcut anayasayı değiştirme çoğunluğunu sağlayabilir ise eski sisteme dönme imkanına kavuşmuş olacaktır.

Seçimlerin BLOK taraftarları “bu KARANLIK TABLODAN” hiç bahsetmeden seçim meydanlarında “kasaptaki ciğere soğan doğramaya” veya “yayladaki yoğurda cacık olmaya” devam etmekteler ve bol keseden sınırsız limitte vaatler yapmaktalar.

TÜRKİYE böylesi bir mantıkla yapılan ve de üstüste seçim senaryosu neticeleri doğuracak siyasi KAOSU ve neticesinde oluşacak EKONOMİK buhranı ne derece kaldırabilecektir iş te bu sorunun cevabı tüm ülke seçmenin vatan evlatlarının üzerinde ciddiyetle durması gereken hayati bir siyasi ve ekonomik hadise olarak kasışında durmaktadır.

Bizler bu “yeni cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin” ÖNERENLERİ tarafından yumuşak bir geçişle siyasi bir kaos ve de ekonomik bir kriz yaşanmadan “cumhur ittifakı” tarafından ilk tecrübenin yapılması nı ülke hayrına ve insanımızın yararına görmekteyiz.

Şu sorunun cevabını sorarak seçmenin tercihinin odaklanması yerinde olacaktır diye düşünmekteyiz

% 51 olarak hangi aday cumhurbaşkanı olarak ülkeyi temsil etme kabiliyeti vardır

% 51 olarak MECLİSİ hangi blok temsil edebilir diye seçmen kendi tercihini kullanırken bu iki pratik sorunun cevabı karşısında sağlıklı düşünmesini salik vermekteyiz.

Allah kerimdir

Vesselam

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 21.06.2018 - 15:18 -349-
Bu sayfayı paylaşın :