+A A -A

Petrol ve Trajedi: Venezuela Ekonomisi!

-A A +A

Venezuela, Bolivar devriminin yılmaz savunucusu Hugo Chavez sayesinde ismini duyduğumuz bir Güney Amerika ülkesidir. Şuanda dünyada ki en büyük petrol rezervine sahip Venezuela, ekonomik olarak zor bir süreçten geçmektedir.

Venezuela'nın sahip olduğu petrol rezervleri toplam dünya rezervlerinin %20'sine denk gelmektedir. Hal böyle olunca da Venezuela ekonomisi, petrol üretimi ve ihracatı üzerine kurulmuştur. Seneler itibariyle küçük farklılıklar olsa da ülkenin GSMH'nın %30'u, ihracat gelirlerinin %90'ından fazlası ve kamu gelirlerinin %56'sı petrol sektöründen kaynaklanmaktadır.

Bu noktaya kadar her şey güzel görünse de petrol fiyatlarının yüksek olduğu dönemlerde işler iyiye doğru giderken, petrol fiyatlarının düşmeye başladığı günümüzde Venezuela ekonomisi büyük bir sıkıntıdan geçmektedir.

Son yıllarda petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte Venezuela ekonomisi krizin içerisine sürüklenmiştir. Petrol fiyatlarının 120 Dolardan sert düşüş yaşayarak 50 Dolar civarına düşmesi, gelirlerini azaltmış ve Chavez zamanında uygulanan sosyal sistemi çöküş noktasına getirmiştir. Petrol dışında başka bir ihracı olmayan ülke ithalata bağlı duruma gelmiştir. Bunun yanı sıra ülkede yaşanan hiperenflasyon hayatı yaşanmaz hale getirip, halkı büyük ölçüde yoksullaştırmıştır.

Ülkede bir hamburgerin 170 Dolar ve gecelik bir otelin 7000 Dolar olduğu haberlerini gazetelerde görürseniz sakın şaşırmayın!

Temel ihtiyaç maddelerini almak isteyenler eğer yağmalanmamış bir market bulabilirse saatlerce kuyrukta bekliyorlar.

Günde 18 saati bulan elektrik kesintileri hayatın her yanını felç etmiş durumda. Elektrik kesintileri sebebiyle çoktan iş günü sayısı 2'ye indirildi bile.

Halk bu durumu protesto etmek için sokağa dökülmüş vaziyette.

Kısacası ülkedeki kriz durumu derinleşerek devam ediyor..

VENEZUELA'NIN DURUMU: KAYNAK LANETİ

Kaynak laneti, bol miktarda doğal kaynağa ve yer altı  zenginliğine sahip olan ülkelerin ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmalarını tamamlamakta zorlandıklarını ifade eden bir kavramdır.

Bu kavram bugünlerde tam da Venezuela'nın yaşadığı durumu izah etmektedir.

Yer altı zenginliklerine sahip ülkeler, genellikle emtia fiyatlarının yüksek olduğu dönemlerde ihracat sayesinde yüksek gelirler elde ederler.  Söz konusu kaynaktan elde edilen gelirler üretim, teknoloji, AR-GE ve İnovasyon gibi alanlara yönlendirilmez. Toplumun büyük bir kesimi yer altı zenginliğinin oluşturduğu sektörlerde istihdam edilir. Dolayısıyla ekonomide çeşitlilik oluşturulmadığı gibi belirli sektörlere ağırlık verilir. Bu durum emtia fiyatları yüksekken sorun teşkil etmediği için gündeme gelmez.

Fakat emtia fiyatları düşerse?

SONUÇ

Demek ki her şey bol miktarda petrol ve doğalgaza sahip olmakla bitmiyor. Ülke ekonomisini tek bir emtia üzerine planlayıp, şekillendirdiğinde ve gelir çeşitlendirmesi yapmadığında uzun vadede ekonominin güvenliğini sağlayamıyorsun.

Şuanda Venezuela'nın yaşadığı durumun benzerini Suudi Arabistan ve Rusya'da yaşamakta. Özellikle son yıllarda petrol ve doğalgaz fiyatlarında ki aşırı düşüş nedeniyle ülke gelirlerinin önemli bir kısmını emtialara bağlayanların ekonomileri tartışır hale geldi.

Ekonominin güvenliği kavramını idrak edememiş olan ve ekonomilerini emtia fiyatlarına göbekten bağlayanların bu süreçte mücadele ettikleri sorunlardan ders çıkarmaları gerekmektedir. Ve bundan sonra ki dönemde ekonomilerini çeşitlendirici adımları atmaları, üretim, teknoloji vb. alanlara yönelmeleri hayati önem taşımaktadır.

Son söz: Akılsız devletin cezasını, halk çeker.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 25.04.2017 - 17:33 -982-
Bu sayfayı paylaşın :