+A A -A

Sevgicanlar,“Engelsiz Mısralar” Adlı Şiir Dinletisinde Buluştu

-A A +A

 

           AMASYA  (Ana Haber Gazete) Edib Ahmet CEYLAN

          10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Sevgican Anadolu Engelliler Derneği ve Amasya Üniversitesi Türkçe Kulübü işbirliğiyle “Engelsiz Mısralar” adlı şiir dinletisi düzenlendi. Amasya Merkez Gazi Ortaokulu öğrencileri de programa destek verdi.

  Programa; Amasya Üniversitesi Rektör Yrd. Prof.Dr. Kemal Polat, EğitimFakültesi DekanıProf.Dr. Mustafa Kandemir, Dr. Avni Erdemir, Dr. Hüsniye Mayadağlı, Akademisyen Ali Galip Yücel,Eğitimci Şair Yazar Ahmet Yiğittop,Kurum Amirleri, Öğretim Üyeleri, Öğrenciler, Engelliler ve Aileleri, Yerel ve Ulusal Basın Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

  Programda Yavuz Çetin, İsmail İlmaz, Dilek Kurt, Türkçe Kulübü ve Gazi Ortaokulu öğlencileri şiirler okudular. Osman Gürgen sazıyla, Kardelen Karka kemanıyla şiirlere eşlik etti.

  Konuyla ilgili olarak SevgicanAnadolu Engelliler Derneği Genel Başkanı İsmailİlmaz;

  “Yüreği sevgi ile çarpan, yaşama sevinci engel tanımaz diyen ruhların beyaz renklerinin engelsiz yüreklerle buluştuğu şiir dinletisinin gerçekleşmesindeemeği geçenlere şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

İlmaz; “Engellilere engelsiz bir dünya kurmak düşüncesiyle hareket eden Sevgican Anadolu Engelliler Derneğimiz, Türkiye Ortopedik Engeller Federasyonuna bağlı olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Karadeniz ve İç Anadolu Bölge Başkanı sıfatıyla 10-16 Mayıs Engelliler Haftasında bir dizi etkinlik düzenledik. Engelliler adına farkındalık oluşturarak toplumun, engelliler meselesine daha pozitif yaklaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Bu vesileyle hayatın her safhasında yer almaya çalışan engellilere sahip çıkılması gerekiyor” dedi.

Amasya Üniversitesi Engelsiz Birim Başkanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal POLAT ise;

 “Engellilere ön yargılı değil ön saygılı yaklaşmalıyız. Bu mühim düsturdan hareketle hafta içerisinde Sevgican Anadolu Engelliler Derneği ile birlikte “Engelliler Temsili Mezuniyet Töreni” düzenledik. Ayrıca,

Amasya’mızda engellilerle ilgili çalışmalarda bulunan STK`larla,  Üniversitemizde görevli engelli personeli ve engelli öğrencileri yemekte buluşturduk. Bu tür faaliyetlerimiz artarak devam edecektir.” dedi.

Beğeniyle takip edilen program tebriklerin kabulü ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 18.05.2018 - 14:49 -533-
Bu sayfayı paylaşın :