+A A -A

Sn. Davutoğlu ve ‘NİYET’E ŞAHİTLİK..!

-A A +A
Davutoğlu Konya'da konuşurken halka;
 
           "Niyetimizin halis olduğuna şahitlik eder misiniz? diye soruyor, halk da "ederiz" diyor. Halbuki "iş"e şahitlik olur "niyet"e olmaz.
 
           Biliyorsunuz ki "Salih amel" iki şartladır.
 
1. "İş" doğru olacak,
 
2. "Niyet" halis olacak.
 
           Niyeti yani kalplerdekini ancak Allah bilir, kalplerdekine insanları şahit tutamazsınız. Biz insanlar sizin "iş"inizi görüp değerlendiririz. Bir iş yaparsınız bizi ona şahit tutarsınız.
 
           İslam’ı bilenler “Salih amel”in bu iki şartını Kur’ani bakışla ifade etmişler. Ama genellikle ağızlardaki söz “Ameller niyete göredir” hadisidir. Elbette.! Niyet önemli. Niyetin “halis” olması şart. Ama “amel” doğru, yani “iş” olması gerektiği gibi değilse ne önemi var niyetinizin?!
 
           Hangi patron niyetinin hatırına iş yanlış olsa da elemanı ödüllendirir?!.
 
           Amelleri “niyete göre” değerlendirmek insanın eline verilmiş bir yetki değil. Bu değerlendirmeyi ancak “kalpleri elinde bulunduran Kudret” yapar. O’ndan başka hiç kimse kalplerdekini bilemez. İnancımız bu!
 
          “Niyet”e şahit Allah’tır, kulları değil!.
 
          “İş” yapalım.. Biz iş ile ilgilenelim. İşimiz doğru olsun ki, Halk da, Hak da razı olsun.!
 
           İşin doğrusunu bilme ve yapma imkanı varken niyetin halis olması kimseyi kurtarmaz.
 
           Ben şimdiye kadar bir çok kurum ve kuruluşlara yaptığım yardımlardan dolayı Allah’a tövbe ediyorum. Niyetim halisti, ama onlar yaptığım yardımlarla İslam’a zarar verdiler. Kimi ihanet etti, kimileri de rabıtalarla birilerine tapacak “müşrik”ler yetiştirdi.
 
           Halbuki, bu ben, kendi işimde kuruşun hesabını takip ederken, oralara buralara verdiklerimin akibeti ile ilgilenmeyi hiç aklımdan geçirmedim.
 
           Sn.Davutoğlu! Niyetinizi Allah’a işinizi halka arz ediniz.!
 
           Söylemlerinizi “Mevlana”larla cilalama ihtiyacı da hissetmezsiniz.. 
Kategori: 

2 Yorum var.

Sayin Kalyoncu "Niyetimizin halis olduğuna şahitlik eder misiniz? Ameller niyetlere goredir. Diyelim ki iyi bir niyetle yoldan tasi kaldirip kenara firlattiniz ve tas gormediginiz bir kisinin basini yardi. Yanina varip yarasini sararsiniz bir yandan da niyetinizin onun basini yarmak olmadigina dair ona temin edersiniz. Diyelim ki oradan polis otosu geciyordu ve kani gorerek durdu. Simdi adam, kafasi yarilana _ Niyetimin halis olduguna sahitlik eder misin? dese abes mi olur? Davutoglundan dergah kokusu yayilir. Ilismeyin dervise.

mehmet can siz demek ki kalplerden geçeni biliyorsunuz yakında uçarsınız... "Sözünüzü ister gizleyiniz, ister açığa vurunuz; biliniz ki Allah sinelerdekini bilmektedir. Mülk 14.. Allah ile yarışanlar az değil anlaşılan...peygamberimizin önüne kızartılmış zehirli davarı koyuyorlar ashabı ile birlikte peygamberimiz yemeye başlıyor..Hz.Bişr yuttuğu için ölüyor , Cebrail. peygamberimize haber verip ağzındakini çıkarttırıyor...peygamberimiz bilmiyor ama dervişler biliy

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 09.09.2014 - 23:40 -2,717-
Bu sayfayı paylaşın :