+A A -A

Şok suçlama! ABD yüzünden iki devlet...

-A A +A

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ABD’yi ülkelerin iç  işlerine karışmakla suçlayarak "Suriye’de bu nedenle bir felaket yaşandı.  Sudan'ın da iki devlet olarak bölünmesi ABD yüzündendir. Bu nedenle ABD'nin  saldırgan eylemlerinden korunmaya ihtiyacımız var." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya gelen Beşir,  Rusya ile birçok konuda aynı bakışa sahip olmaktan memnuniyet duyduklarını  söyledi.

Sudan ordusunu yeniden donatmak için kapsamlı bir program  başlattıklarını anlatan Beşir, “Bu konuda Rusya’dan da destek alacağız.” diye  konuştu.

Kızıldeniz etrafında şekillenen politik gelişmeleri endişe verici  bulduklarının altını çizen Beşir, "ABD'nin bu konulardaki müdahalesinin de bir  problem olduğuna inanıyoruz. Bu konuyu, Kızıldeniz’deki üslerin kullanımı  açısından değerlendirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Beşir, ABD'yi diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmekle suçlayarak  "Suriye’de bu nedenle bir felaket yaşandı. Sudan’ın da iki devlet olarak  bölünmesi ABD yüzündendir. Bu nedenle ABD'nin saldırgan eylemlerinden korunmaya  ihtiyacımız var. Rusya ile bazı alanlarda işbirliği yapmak istiyoruz." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Sudan ile özellikle enerji, tarım ve  askeri teknik alanlar olmak üzere iş birliğini artırmak istediklerini söyledi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.11.2017 - 08:44 -339-
Bu sayfayı paylaşın :