+A A -A

Süper teşvik yatırım! Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı! Tam 135 milyar lira...

-A A +A
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yerli oto, milli muharip uçak da dahil olmak üzere 135 milyar TL’lik 23 proje için 19 firmaya verilen ‘süper teşvikleri’ açıkladı.

Erdoğan, “Verdiğimiz teşviklere, devletin kaybı olarak değil, ülke ve milletin kazancı olarak bakıyoruz. Ele ele verip potansiyeli harekete geçirelim” dedi.

Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki “Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı” toplantısında şu mesajları verdi:

- “Bu 23 projenin 135 milyar lira yatırım bedeli var.

Bu yatırımlar sayesinde 35 bin doğrudan 134 binde dolaylı istihdam ortaya çıkacak. Yine bu yatırımlar ihracatımıza 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlarken ithalatımızın da 12 milyar 312 milyon dolar azalmasını temin edecek. Böylece geçtiğimiz yıl 47 milyar dolara ulaşan cari açığımızda 19 milyar dolarlık bir iyileşme sağlamış olacağız.

Birileri, ‘fazla büyüme hayırlı, isabetli değil’ diyor. Niye? Kıskançlık, başka bir şey değil. Büyüme oranınız ne kadar artarsa, o kadar güçlü olacaksınız, işin aslı bu. Türkiye büyüdükçe işadamıyla, çalışanıyla, devletiyle hep birlikte kazanıyoruz. Büyüyeceğiz hep birlikte kazanacağız.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende teşvik belgesi alan iş insanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

S-400 ve nükleer...

- Yeni yatırımlara ihtiyacı olan Türkiye’nin bu süreçte aşması gereken hem teknik, hem de psikolojik bir engel var. O da cari açık sorunu. Bu sorunu çözmenin yolu da teknoloji ve sermaye konusunda yeni yaklaşımlar geliştirmekten geçiyor.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin temelini attık. Birileri rahatsız oluyor. Sadece bu değil, S-400 diyoruz, birileri rahatsız oluyor. Türkiye kaderine ortak paydalar bulabiliyorsa kimse bundan rahatsız olmasın. Bu ortak paydada kimler yer almak istiyorsa biz onlarla el ele veririz. Ama almak istemiyorsa kusura bakmayın biz yolumuza devam edeceğiz.

Enerji atılımımızı yüksek teknolojiye dayalı ürünlerin ülkemizde geliştirilmesi ve üretilmesi projeleriyle tamamlayarak cari açık sorunun kökten çözme irademizi ortaya koyduğumuza inanıyorum.

- Yüksek teknolojiye dayalı yatırım demek ciddi çok sermaye ve bunun yanında inovasyon, ihracat demek. Bunlar için de geçmişte örneği görülmeyen, düşünülmemiş, sağlanmamış teşviklere ihtiyaç var. Cari açık, yüksek faiz, borç prangasından kurtulmak için bugünden bu tedbirleri almak zorundayız.

Faizi düşürme mesajı

Faiz oranlarını aşağı düşürmedikten sonra bu yatırım yapılabilir mi? Öncelikle yüksek faizden yatırımcıyı kurtaracaksın ki yatırım yapılsın. Yatırım yapılınca istihdam gelecek, istihdam olunca üretim olacak. Üretim olunca da ihracat olacak. Teşvik sistemi bu ihtiyacın neticesidir.

- 23 proje için 19 firmamız yatırım teşviklerinden yararlanmaya hak kazandı. Ülkelerine ve devletlerine güvenerek yola çıktıkları için sonuna kadar destekleyeceğiz. Gerçek Türkiye budur, gerçek gündem bu. Asıl tartışmamız gereken konular bunlar.

Her kim; ülkemizin asli meseleleri bir kenara bırakıp siyaseti ve milleti dedikodu ile iftira ile hakaret ile meşgul ediyorsa bilin ki onun heybesi boştur.

Beraber yapalım

- Verdiğimiz teşviklere, devletin kaybı olarak değil, ülke ve milletin kazancı olarak bakıyoruz. Ömründe hiç iş kurmamış, beş koyun gütmemiş, aldığı koyunları da kaybetmiş, çalışmamış, çalıştırmamış, üretmemiş, ürettirmemiş birilerine bunu anlatmak beyhude çabadır.

2018’de de bu rakamı geride bırakacak gayret ortaya koyacağız. Hep beraber yapacağız. Türkiye’nin potansiyeli bu yapılanların üzerindedir. Yeter ki ele ele verip potansiyeli harekete geçirelim.”

Vergiden personele, arsadan enerjiye...

Cumhurbaşkanı Erdoğan süper teşviklerin kapsamıyla ilgili şunları söyledi:

“Teşvik kapsamındaki yatırımlara gümrük vergisi muafiyeti getirildi. Makine ve teçhizatlar ile inşaat harcamaları için KDV istinası uygulanabiliyor. Teşvik belgesi sahiplerine yatırım tutarının iki katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası sunuluyor. İstihdam maliyeti için 10 yıla kadar sigorta primi işveren desteği, 5 yıl brüt aylık asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği, 10 yıla kadar gelir vergisi stopajı desteği verilebiliyor.

Finansmanda ise 10 yıl tüketimin yarısı kadar enerji desteği, 10 yıla kadar yatırım kredisi, faiz veya kâr payı desteği, yatırım tutarının yüzde 49’u kadar devlet sermaye katkısı sağlanabiliyor. Yatırım yapıldığı arazinin 49 yıl tahsisi yapılırken gerekirse bedelsiz devri yoluna da gidilebiliyor.”

‘Algı operasyonuna rağmen büyüyoruz’

Başbakan Binali Yıldırım şu mesajı verdi:

- “Egemen anlayış bize daima dünyanın belirli merkezlerine bakmamızı telkin eder ama güç merkezleri değişiyor.

Türkiye, günden güne artan bir güce ve desteğe sahip. Emperyal kibirle dünyaya nizam verdiklerini düşünenler, derin bir hayal kırıklığına uğramaktan kendilerini kurtaramayacak. Spekülatörlerin, karamsar senaryo üretenlerin heveslerini kursaklarında bıraktık.

Türkiye, düşmanlarının bütün beklentilerini boşa çıkardı. Bize diz çöktürmeye gelen emperyal güçler ve örgütlerini yerle bir ettik. Algı operasyonlarına, kara kampanyalara rağmen, Türkiye büyümeye devam ediyor. IMF’nin 2017 Türkiye büyüme tahmini yüzde 2.9’du. Dünya Bankası yüzde 3, OECD yüzde 3.4. Türkiye ne yaptı? Yüzde 7.4 ile bu tahminleri iki katının üzerine çıkardı. Bu başarı, taşı sıksa suyunu çıkarabilen yatırımcılara, iş adamlarımıza, üreticilerimize, çalışkan girişimcilerimize ait.”

‘10 dev ekonomi arasına gireriz’

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarihi bir güne şahitlik ettiklerini belirterek, “Hedefimiz, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak. Çok çarpıcı 3 rakam vermek istiyorum. Mevcut teşvik sistemi ile yılda ortalama 2 milyar TL’lik yüksek teknoloji yatırımına teşvik verdik, veriyoruz. Bugün ise proje bazlı teşvik sistemine ilave olarak 10 milyar TL’lik yüksek teknoloji yatırımını teşvik ediyoruz. Bu yatırımların cari açığa etkisi önümüzdeki 2 - 3 yıl içinde çok ciddi bir şekilde görülecek” dedi.

Yerli otoya 28.4 milyar 

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında yerli otomobili yapacak konsorsiyumda yer alan Vestel, elektrikli otomobil bataryası için 28.4 milyar lira teşvik alacak.

TUSAŞ’a da milli muharip uçak ön tasarımı için 4.8 milyar liralık teşvik verilecek. Teşvik belgesi almaya hak kazanan firmalar: “Alvi Medica, Assan, Atayurt, BMC (4 adet proje), CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, SASA (2 adet proje), İpek Mobilya, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak Renault, Yıldız Metalurji, Vestel, Sütaş ve Tosyalı.”

Yüksek teknoloji

Yenilenebilir enerji teknolojileri, metalürji, ham petrol işleme rafinerisi, petrokimya, karbon elyaf ve kompozit malzeme, tıbbi cihaz teknolojileri, hızlı tren, metro gibi raylı sistem araçları, zırhlı araçlar, muharebe uçağı gibi savunma sanayi teknolojileri, hibrit motor, dizel motor ve batarya üretimi gibi motorlu taşıtlar, tarım teknolojileri yatırımları desteklenecek.

İstihdam artar cari açık düşer

23 proje 35 bin kişiye doğrudan, 134 bin kişiye dolaylı istihdam yaratacak. Yatırımlar cari açık üzerinde yıllık 19 milyar dolarlık olumlu etki oluşturacak.

Kaynak: Milliyet

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 10.04.2018 - 05:31 -277-
Bu sayfayı paylaşın :