+A A -A

Yola çıktılar! Tehlikeli yakınlaşma!

-A A +A

Suriye’de vesayet kavgasının estirdiği savaş rüzgarları somut hamlelere dönüşmeye başladı . ABD ve İngiltere, donanmalarını ve ve denizaltılarını Doğu Akdeniz’e gönderdi. Rusya da Şam'ı korumak için bölgede büyük bir tatbikat başlattı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın sonradan yumuşatsa da Suriye’de Rusya’ya savaş ilan eden tweetinin ve Pentagon’un ‘savaşa hazırız’ mesajının ardından dünya adeta yeniden doğu ve batı bloğu şeklinde ikiye bölündü. Doğu Guta’daki kimyasal saldırı ve ardından rejim üssüne İsrtail’in düzenlediği füze saldırısıyla alevlenen karşılıklı restleşmelerin akabinde ABD, Rusya, İngiltere ve rejim ordusunda yoğun askeri hareketlilik yaşanmaya başladı. 

TEHLİKELİ YAKINLAŞMA 

ABD donanmasının Akdeniz’e sevk ettiği USS Harry Truman uçak gemisi ve diğer savaş gemileri, Virginia’daki Norfolk deniz üssünden dün ayrıldı. Uçak gemisi” ve beraberindeki 7 savaş gemisi Akdeniz’e sevk edildi. Uluslararası haber ajansları dünyaya servis ettiği fotoğraflarda binlerce Amerikan askerinin aileleriyle vedalaştığı görüldü.  Muharip gemilerin yanında Alman FGS Hessen firkateyni de Akdeniz’e doğru ilerleyecek. Alman Bild gazetesi ise, Kıbrıs ve Girit arasındaki USS Donald Cook’un Rus savaş gemisi Amiral Grigorovich’in yakınında olduğunu duyurdu. Gemide 60 Tomahawk bulunuyor. Ayrıca 150 seyir füzesi bulunan bir denizaltının da bölgede olduğu iddia ediliyor. 

DENİZALTILARI GÖNDERDİ 

İngiliz denizaltılarının Suriye’yi vurmak üzere füze menzili içine gönderildiği öğrenildi. İngiltere Başbakanı Theresa May’in denizaltıların gönderilmesi talimatını verdiği belirtilirken,  öte yandan Güney Kıbrıs’taki Akrotiri hava üssüne çok sayıda İngiliz savaş uçağı indi, görüntüleri itv ekrana getirdi.

Rus gemileri Doğu Akdeniz’i kapattı

Rusya tarafından yayınlanan (NOTAM) uyarı mesajında Doğu Akdeniz sularında Rusya donanmasına ait gemilerin tatbikat yapacağı için yabancı gemi girişinin yasaklandığı belirtildi. Suriye’deki Tartus Deniz Üssü’nde demirlemiş duran Rus savaş gemileri açık denize çıktı. 11 Rus gemisinin limandan ayrıldığını gösteren uydu görüntüleri yayımlandı.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 13.04.2018 - 06:37 -436-
Bu sayfayı paylaşın :